|
|
DOBRE PRAKTYKI
Autor: Europejska Agencja Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy
Wstęp
Europejskie małe i średnie przedsiębiorstwa (MSP) zatrudniają ponad 65% siły roboczej UE i stanowią ponad 99% 18 milionów przedsiębiorstw UE spoza sektora rolnego. Niemniej, wskutek niedoborów finansowych i organizacyjnych wiele MSP posiada tylko ograniczoną wiedzę i potencjał w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy.
Dobra Praktyka i MSP
Informacje z zakresu dobrej praktyki mają pomagać przedsiębiorcom w dostosowaniu się do istniejących przepisów. W wielu przypadkach wymagania prawne są jasne, choć czasami prawo określa, co należy osiągnąć, ale nie określa jak należy to zrobić. Wtedy przydatna jest dobra praktyka informacyjna, wskazująca jeden ze sposobów spełnienia wymogu prawnego.
Należy zaznaczyć, że wymagania prawne można często spełniać na wiele sposobów, zaś w danej dziedzinie może mieć zastosowanie wiele zestawów przepisów (np. dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy oraz środowiska). Zaleca się, zatem dokładne sprawdzenie wymagań odpowiednich władz.
Znaczenie oceny zagrożeń
Termin "ocena zagrożeń" występuje tu bardzo często, ponieważ brak takiej oceny uniemożliwia odpowiednią kontrolę zagrożeń bezpieczeństwa i higieny pracy.
Poziom skomplikowania i szczegółowości oceny zagrożeń jest uzależniony od określonego przedsiębiorstwa i jego działalności - w elektrowni atomowej ocena będzie bardziej skomplikowana niż w małym sklepiku! Niemniej, wszystkie oceny składają się z tych samych podstawowych kroków:
1. Identyfikacja zagrożeń – jakie występują zagrożenia?
2. Kto może być poszkodowany i jak - w tym pracownicy, osoby znajdujące się w pobliżu miejsca pracy i osoby postronne, na które ma wpływ funkcjonowanie przedsiębiorstwa.
3. Ocena zagrożenia - jakie jest prawdopodobieństwo poszkodowania?
4. Identyfikacja środków eliminujących zagrożenie (jeżeli nie jest to możliwe - zmniejszających).
5. Sporządzenie listy niezbędnych działań, w kolejności znaczenia.
6. Podjęcie działań w porozumieniu z zainteresowanymi.
7. Kontrolowanie sytuacji - czy rozwiązania działają?
8. Przegląd wyników, okresowy lub w czasie modyfikacji działalności firmy.
Więcej informacji
Strony poświęcone dobrej praktyce Agencji zawierają informacje dotyczące szeregu sektorów i zagadnień mających wspierać MSP w praktycznym rozwiązywaniu ich problemów związanych z miejscami pracy. Ponadto, Agencja dysponuje wieloma publikacjami które także mogą być pomocne.
|
|
|
Pomoc dla MSP – rybołówstwo...
Pomoc dla MSP – budownictwo...
Poprawa bhp w MSP - przykłady skutecznej pomocy...
Pomoc dla małych i średnich przedsiębiorstw – kwestie psychologiczne
Pomoc dla Małych i Średnich Przedsiębiorstw - niebezpieczne substancje
Przykłady dobrych praktyk - Polski Koncern Naftowy ORLEN S.A.
Przykłady dobrych praktyk - KGHM Polska Miedź S.A.
Przykłady dobrych praktyk - Zakładach Azotowych "Puławy" Spółka Akcyjna
|