|
|
SUBSTANCJE CHEMICZNE O USTALONYCH WARTOŚCIACH NDS
Zbiór informacji na temat substancji chemicznych z ustalonymi wartościami najwyższych dopuszczalnych stężeń przedstawionych alfabetycznie. Informacje te obejmują nazwy substancji, ich synonimy, klasyfikację, informacje z zakresu pierwszej pomocy w przypadku zatrucia inhalacyjnego, zatrucia drogą pokarmową, skażenia skóry, skażenia oczu. Dla każdego związku podano właściwości fizykochemiczne i toksykologiczne. Wykaz wartości NDS i metod oznaczania substancji chemicznych w powietrzu na stanowiskach pracy podano w tabeli w górnym pasku menu.
|
2,4,6-Trichloro-1,3,5-triazyna[108-77-0] Synonimy | chlorek cyjanuru
| Klasyfikacja substancji | R14 T+; R26 Xn; R22 C; R34 R43
| Pierwsza pomoc | Niezbędne leki: tlen. Odtrutki: nie są znane. Leczenie: objawowe.
ZATRUCIE INHALACYJNE Przytomny Pierwsza pomoc przedlekarska Wyprowadzić zatrutego z miejsca narażenia. Zdjąć odzież ze względu na prawdopodobieństwo jej zanieczyszczenia pyłem w czasie pracy; umyć całe ciało bieżącą wodą. W razie duszności podawać tlen. Wezwać lekarza.
Pomoc lekarska Postępowanie objawowe. Transport do szpitala karetką PR pod nadzorem lekarza ze względu na ryzyko wystąpienia zmian chorobowych w czasie od 1 do 24 godzin po narażeniu.
SKAŻENIE SKÓRY Pierwsza pomoc przedlekarska Zdjąć odzież, obmyć skórę dużą ilością wody, najlepiej bieżącej (nie gorącej). Nie stosować mydła.
Pomoc lekarska Jak w zatruciu inhalacyjnym. Wystąpienie zmian skórnych uzasadnia skierowanie do dermatologa.
SKAŻENIE OCZU Pierwsza pomoc przedlekarska Płukać oczy co najmniej 15 minut dużą ilością chłodnej wody, najlepiej bieżącej (unikać silnego strumienia wody ze względu na ryzyko mechanicznego uszkodzenia rogówki). Uwaga: osoby narażone na skażenie oczu powinny być pouczone o konieczności i sposobie ich natychmiastowego płukania.
Pomoc lekarska W każdym przypadku skażenia oczu konieczność pilnej konsultacji okulistycznej ze względu na ryzyko uszkodzenia gałki ocznej. Dalsze postępowanie zgodne z zaleceniami lekarza okulisty.
ZATRUCIE DROGĄ POKARMOWĄ Pierwsza pomoc przedlekarska Nie wywoływać wymiotów. Podać do wypicia białko jaj kurzych, ewentualnie mleko. Poza tym nie podawać niczego doustnie.
Pomoc lekarska Założyć stałą drogę dożylną ze względu na ryzyko krwotoku i wstrząsu. Podać pozajelitowo leki przeciwbólowe (np. pyralginę). Transport do szpitala karetką PR w celu zapewnienia pomocy chirurgicznej. | Właściwości fizykochemiczne | Właściwości podstawowe Masa cząsteczkowa: 184,4
Stan skupienia w temp. 20°C: ciało stałe
Barwa: bezbarwne
Zapach: ostry, silnie drażniący
Temperatura topnienia: 145,8°C
Temperatura wrzenia: 190°C
Gęstość w temp. 20°C: 1,32 g/cm3
Gęstość par względem powietrza: 6,36
Prężność par w temp. 70°C: 2,67 hPa
Stężenie pary nasyconej: brak danych
Rozpuszczalność w wodzie: gwałtowna reakcja
Rozpuszczalność w innych rozpuszczalnikach: rozpuszcza się w acetonitrylu, eterze etylowym, acetonie, chlorowanych węglowodorach. Właściwości dodatkowe Ciepło właściwe w temp. 150°C: 0,99 J/(g K)
Ciepło topnienia w temp. topnienia: 122,6 J/g
Ciepło parowania w temp. wrzenia: 254,3 J/g | Właściwości dodatkowe | | Informacje toksykologiczne: | Klasa toksyczności Substancja bardzo toksyczna, szkodliwa, żrąca wg wykazu substancji niebezpiecznych. Substancja nieumieszczona w wykazie substancji i preparatów o działaniu rakotwórczym lub mutagennym. Substancja nieoceniana pod względem działania rakotwórczego dla ludzi przez IARC. Stężenia oraz dawki śmiertelne i toksyczne Próg wyczuwalności zapachu - brak danych
LD50 (szczur, doustnie) - 485 mg/kg
LC50 (szczur, inhalacja) - brak danych
LD50 (królik, szczur, skóra) - brak danych Działanie toksyczne i inne szkodliwe działanie biologiczne na ustrój człowieka: substancja bardzo toksyczna, o działaniu silnie drażniącym i prawdopodobnie uczulającym. Drogi wchłaniania: drogi oddechowe, przewód pokarmowy. Objawy zatrucia ostrego: pyły lub pary w stężeniach 0,3 mg/m3 ujawniają działanie drażniące po 1-minutowym narażeniu. W większych stężeniach powodują łzawienie oczu, zaczerwienienie i zapalenie spojówek, suchy kaszel, zaczerwienienie błony śluzowej gardła. Objawy mogą się nasilić po przerwaniu narażenia: narasta duszność z prawdopodobieństwem zapalenia płuc. Skażenie oczu powoduje ostry stan zapalny spojówek z ryzykiem długotrwałych zmian w rogówce. Skażenie skóry powoduje jej zaczerwienienie, które może się pojawiać po okresie utajenia (np. po upływie godziny od momentu kontaktu z pyłem lub roztworem chlorku cyjanuru). Następstwa ostrego zatrucia w postaci zmian zapalnych w płucach, zmian w błonach śluzowych oczu oraz w obrębie skóry mogą się utrzymywać przez kilka tygodni. Zatrucie drogą pokarmową może spowodować nudności, wymioty z krwią, bóle brzucha; mogą wystąpić krwawienia z przewodu pokarmowego i perforacja ścian ze wstrząsem. Uwaga: dane oparto na informacjach o jednym przypadku zatrucia inhalacyjnego oraz na informacjach o wynikach badań eksperymentalnych. Objawy zatrucia przewlekłego: opisywano zaburzenia ze strony układu nerwowego (zaburzenia snu, pamięci, czucia, drażliwość), ze strony układu krążenia (zmiany w zapisie elektrokardiograficznym); przypuszczalnie mogą wystąpić zmiany w obrazie krwi obwodowej i funkcji wątroby. |
|
|
|
|