- Młodzi pracownicy - bezpieczny start
Małgorzata Milczarek, s. 2-4
- Zagrożenia chemiczne w przemyśle farmaceutycznym
Magdalena Galwas, s. 4-7
- Niekontrolowane procesy spalania jako źródła powstawania dioksyn i furanów
Małgorzata Szewczyńska, Elżbieta Ekiert, Małgorzata Pośniak, s. 8-11
- Poligrafia i kserografia - rozwój, technologie, zagrożenia
Ivan Makhniashvili, Joanna Kowalska, s. 12-15
- Badania uciążliwości hałasu niskoczęstotliwościowego w pomieszczeniach do prac biurowych i koncepcyjnych
Anna Kaczmarska, Witold Mikulski, Małgorzata Pawlaczyk-Łuszczyńska, s. 16-19
Młodzi pracownicy - bezpieczny start Małgorzata Milczarek
W artykule przedstawiono problemy związane z bezpieczeństwem i higieną pracy młodych pracowników. Statystyki pokazują, że jest to grupa szczególnie narażona na wypadki i urazy. Powodem jest brak doświadczenia i niedojrzałość osób młodych, a także brak pozytywnych postaw w zakresie bezpieczeństwa i troski o własne zdrowie, które kształtują się w trakcie edukacji szkolnej. Proponowane działania profilaktyczne skierowane są do nauczycieli, rodziców i pracodawców.
Zagrożenia chemiczne w przemyśle farmaceutycznym Magdalena Galwas
Pracownicy przemysłu farmaceutycznego mogą być narażeni na wiele niebezpiecznych substancji chemicznych. W artykule omówiono główne zagrożenia związane z dermalnym i inhalacyjnym narażeniem na substancje farmakologicznie czynne. Przedstawiono substancje z grupy przeciwnowotworowych cytostatyków, hormonów sterydowych oraz antybiotyków zaklasyfikowanych do niebezpiecznych farmaceutyków. Przedstawiono także zasady kontroli narażenia zawodowego na niebezpieczne substancje farmaceutyczne.
Niekontrolowane procesy spalania jako źródła powstawania dioksyn i furanów Małgorzata Szewczyńska, Elżbieta Ekiert, Małgorzata Pośniak
Artykuł zawiera ogólne informacje dotyczące procesów niekontrolowanego spalania jako źródeł powstawania trwałych związków organicznych, w tym dioksyn i furanów. W artykule przedstawiono podstawowe przepisy prawne dotyczące uwalniania dioksyn do środowiska oraz omówiono zagrożenia zdrowia człowieka związane z ich emisją.
Poligrafia i kserografia - rozwój, technologie, zagrożenia Ivan Makhniashvili, Joanna Kowalska
Poligrafia to jedna z największych gałęzi przemysłu lekkiego. Sporą jej część stanowi drukowanie gazet i czasopism z zastosowaniem czterech technik: druku wypukłego, offsetowego, wklęsłodruku oraz sitodruku. Najbardziej popularny jest druk offsetowy. Wśród krajowych zakładów poligraficznych i punktów kserograficznych prawie 56% stanowią mikroprzedsiębiorstwa zatrudniające mniej niżej 10 pracowników. W artykule omówiono zagrożenia związane z takimi czynnikami szkodliwymi, jak: substancje chemiczne, pyły, hałas i drgania mechaniczne, mikroklimat, promieniowanie (podczerwone, nadfioletowe, laserowe, magnetyczne, elektromagnetyczne), czynniki mechaniczne, które mogą występować na stanowiskach pracy w zakładach poligraficznych i kserograficznych.
Badania uciążliwości hałasu niskoczęstotliwościowego w pomieszczeniach do prac biurowych i koncepcyjnych Anna Kaczmarska, Witold Mikulski, Małgorzata Pawlaczyk-Łuszczyńska
W artykule przedstawiono wyniki badań analizy uciążliwości hałasu niskoczęstotliwościowego występującego na stanowiskach pracy zlokalizowanych w pomieszczeniach biurowych. W ramach badań przeprowadzono pomiary wielkości akustycznych charakteryzujących ten rodzaj hałasu oraz ankietę wśród osób zatrudnionych na tych stanowiskach.
|