Dostęp do silników i zespołów przenoszenia napędu powinien być uniemożliwiony przez zastosowanie osłon stałych. W przypadku wymaganego częstego dostępu (tj. częstszego niż raz na zmianę) powinny być stosowane ruchome osłony z urządzeniami blokującymi. Blokowanie osłony powinno zawierać, co najmniej jeden czujnik uruchamiany w wymuszonym trybie pracy.
Przecinarki taśmowe
Osłony stałe lub nastawne powinny uniemożliwiać dostęp do piły na całej jej długości, z wyjątkiem miejsca skrawania. Podczas cięcia powinna być zastosowana ruchoma prowadnica z możliwością ustawienia jej jak najbliżej skrawanego przedmiotu.
Prowadnica powinna być połączoną z słoną nastawna, która zakrywa części piły niebiorącej udziału w skrawaniu (fotografia zamieszczona niżej). Prowadnice wpływają na równomierności pracy piły oraz zmniejszają ryzyko pęknięcia piły podczas pracy, a w konsekwencji urazu pracownika. W przecinarkach taśmowych ze zmechanizowanym posuwem obrabianego materiału lub obudowy piły, większym niż 2m/min, dostęp do strefy roboczej narzędzia powinien być osłonięty osłonami.
Widok zastosowanej nastawnej osłony połączonej z prowadnicą piły taśmowej
Przecinarki tarczowe
Przecinarki tarczowe powinny być wyposażone w osłony uniemożliwiające dostęp do ostrzy (zębów) obracającej się piły (w przypadku, gdy głowica robocza pozostaje w spoczynku), do piły podczas cięcia (z wyjątkiem miejsca obsługi) oraz do urządzenia oczyszczającego piłę podczas jej ruchu. Zastosowane osłony w przecinarce powinny chronić przed wyrzucanymi odłamkami (np. cząstkami piły, cząstkami materiału obrabianego, wiórami powstającymi podczas cięcia).
W przecinarkach tarczowych dostęp do piły powinien być uniemożliwiony kombinacją osłon stałych i osłon zamykających się samoczynnie (Fotografia zamieszczona niżej). Osłona zamykająca się samoczynnie odsłania niezbędną część ostrza piły potrzebną do cięcia materiału i podczas powrotu głowicy do pozycji spoczynkowej powinna automatycznie zakryć ostrze piły. W przypadku, gdy ruch lub stopień zamknięcia osłony zamykającej się samoczynnie zależy od położenia głowicy roboczej, w przecinarce powinny być zastosowane odpowiednie urządzenie ochronne (np. sprężyny powrotne lub odciążające, zatrzaski-zapadki) zapobiegające opuszczeniu się głowicy roboczej z położenia spoczynkowego do pozycji roboczej.
Widok przecinarki tarczowej z kombinacją osłon z głowicą w pozycji spoczynkowej (ostrza piły zasłonięte)
W przypadku mniejszych przecinarek tarczowych (o średnicy piły do 760 mm) powinna być zastosowana osłona narzędzia lub obudowa przecinarki. W przypadku dużych przecinarek (o średnicy piły powyżej 760 mm) dopuszcza się stosowanie zabezpieczenia w postaci ogrodzenia przecinarki.
Dostęp do poruszającej się piły, urządzeń do mocowania i jakichkolwiek zmechanizowanych urządzeń pomiarowych lub posuwowych od tylnej strony jak również pod stołem przecinarki powinien być uniemożliwiony przez zastosowania odpowiednich osłon stałych, a jeżeli to nie możliwe powinny być zastosowane osłony odległościowe łącznie z ruchomymi osłonami blokującymi lub urządzeniami odległościowymi do samoczynnego wyłączania.
Podczas wykonywanej pracy należy:
- sukcesywnie usuwać odpady, wióry oraz przecięty materiał,
- odsunąć piłę lub tarczę od przedmiotu obrabianego w czasie postoju maszyny,
- wymieniać narzędzia tylko w czasie postoju maszyn,
- nie wolno pozostawiać przecinarki będącej w ruchu bez obsługi lub nadzoru,
- wymianę narzędzia (piły taśmowe, tarcze) wykonywać tylko po wcześniejszym odłączeniu przecinarki od zasilania,
- przecinarka uszkodzona nie może być używana,
- nie wolno dokonywać pomiarów bezpośrednich podczas ruchu piły taśmowej lub tarczowej,
- używać tylko sprawnych narzędzi i pomocy warsztatowych, nieuszkodzonych, prawidłowo oprawionych jak: młotki, pilniki, przecinaki, itp.,
- po zakończeniu pracy należy całą przecinarkę oczyścić i przetrzeć na oliwioną szmatą. Utrzymywanie maszyny w czystości i właściwa kon serwacja przedłuża okres jej sprawności i jest czynnikiem podnoszą cym bezpieczeństwo pracy.,
- nie wolno przecinarki będącej w ruchu: naprawiać, czyścić, smarować (z wyjątkiem przewidzianych w DTR),
- prace konserwacyjne oraz naprawcze powinna przeprowadzać osoba wyznaczona przez pracodawcę i mająca odpowiednie kwalifikacje.