Logo CIOP CIOPMapa serwisu English version
CIOPWsteczPoziom wyżejCIOP
.. |

Wprowadzenie

Hałas należy do podstawowych zagrożeń środowiska. W wielu pracach wykazano, że zagrożenie hałasem jest powszechne, lecz niedocenione. Ludzie narażeni są na hałas w różnym stopniu w miejscu zamieszkania, w pracy, w miejscu wypoczynku, leczenia itp.

   Oceniono, że na nadmierny hałas i wibrację w Polsce narażonych jest w różnym stopniu około 40% ludności. Szkodliwe oddziaływanie hałasu i wibracji wyraża się w częściowej lub pełnej utracie słuchu, zwiększonym zagrożeniem występowania nadciśnienia tętniczego, zaburzeniami nerwowymi, chorobami przemiany materii, złym wpływem na układ naczyniowy i kostny człowieka, utrudnionym snem i gorszym wypoczynkiem co w rezultacie pogarsza zdolność człowieka do pracy , wpływa na jakość i wydajność pracy. Skutkiem gospodarczym oddziaływania hałasu są: gorsza jakość i mniejsza wielkość produkcji, szybsze zużywanie się maszyn i urządzeń oraz utrudnienie w eksporcie hałaśliwych maszyn.

Głównymi źródłami hałasu w Polsce są:
  • środki komunikacji, trasy i obiekty komunikacyjne,
  • urządzenia komunalne i instalacje techniczne,
  • zakłady przemysłowe

   Praca dotyczy hałasów przemysłowych, z tego względu omówione będą zagadnienia akustyczne występujące w przemyśle.
   W zależności od rodzaju procesu technologicznego realizowanego w zakładzie przemysłowym, od stopnia mechanizacji i automatyzacji, rodzaju i konfiguracji maszyn oraz od ich stanu technicznego kształtuje się poziom dźwięku emitowany przez środki produkcji. Każda z gałęzi przemysłu ma, więc swoją specyfikę również dla człowieka. Na podstawie danych GUS ponad 30% pracowników zatrudnionych w podstawowych działach gospodarki narodowej, w warunkach narażenia na uciążliwe i szkodliwe czynniki środowiska pracy, pracuje w hałasie ponadnormatywnym ( o poziomie ekspozycji powyżej 85 dB). Na podstawie danych Instytutu Medycyny Pracy zestawiono w tablicy 1.1 choroby zawodowe występujące w latach 1994-1995.

   Z tablicy tej widać, że zawodowe uszkodzenie słuchu występuje najczęściej. Dane te nie obejmują jednak chorób powstałych na skutek narażenia na nadmierny hałas niskoczęstotliwościowy. Hałas niskoczęstotliwościowy stanowi bowiem oddzielne i specyficzne zagrożenie dla środowiska, głównie środowiska pracy.

Tablica 1.1
Rodzaj chorobyWspółczynnik na 100 tys. zachorowań w 1994 r.Współczynnik na 100 tys. zachorowań w 1995 r.
Zawodowe uszkodzenie słuchu 36,4 33,8
Przewlekłe choroby narządu głosu 29,8 31,0
Choroby zakaźne i infekcyjne 14,8 12,3
Pylice płuc 12,4 9,0
Choroby skóry 9,2 7,2
Zatrucia i ich następstwa 4,8 4,3
Zespół wibracyjny 6,4 4,2

Na górę strony

Siedziba instytutu
Strona głównaIndeks słówStrona BIPCIOP