|
Ściółka daje zwierzętom komfort fizyczny i cieplny. Jest chętnie przez nie zjadana, a także umożliwia zaspokajanie instynktu rycia. Ściółka powinna być sucha, czysta i niestwarzająca zagrożeń zdrowotnych.
Słomę dostarcza się do kojców na bieżąco za pomocą wózków, taczek, kolejki zawieszanej lub ręcznie. Jeżeli słoma do ścielenia składowana jest na poddaszu użytkowym budynku gospodarczego, to dostarczanie jej do kojców odbywa się najczęściej przez otwory zrzutowe znajdujące się w stropie budynku. Należy pamiętać o ich zabezpieczeniu barierką o wysokości ok. 110 cm i listwą przypodłogową o wysokości 15 cm, mocowaną przy krawędzi otworu. Takie zabezpieczenie nie utrudnia zrzucania słomy, a skutecznie zabezpiecza obsługę przed upadkiem z poddasza na betonową posadzkę chlewni.
W dużych fermach, w których słoma jest składowana na zewnątrz budynku, dostarcza się ją do kojców za pomocą ciągnikowych ładowaczy czołowych lub innych maszyn. Operatorzy tych maszyn powinni zwracać uwagę na to, aby w polu roboczym nie znajdowały się osoby postronne i zwierzęta.
|
|