Logo CIOP CIOPMapa serwisu English version
CIOPWsteczPoziom wyzejCIOP
.. | Fizjologia i higiena pracy - Materialy informacyjne bhp | Artykuly | Nowosci wydawnicze | Bibliografia (CIOP) | Kontakt | Uslugi


Fizjologia i higiena pracy  - Tematy badawcze - streszczenia



FIZJOLOGIA I HIGIENA PRACY
Tematy badawcze - streszczenia
ARTYKULY
Nowosci wydawnicze


Fizjologia i higiena pracy  - Tematy badawcze - streszczenia

Wplyw warunkow mikroklimatu na bezpieczenstwo ratownikow gorniczych podczas akcji ratowniczych w trudnych warunkach mikroklimatu w podziemnych zakladach gorniczych
W ramach tego tematu realizowanego wspolnie z Centralna Stacja Ratownictwa Gorniczego w Bytomiu opracowane zostana fizjologiczne kryteria bezpiecznego czasu pracy ratownikow w trudnych warunkach obciazenia wysilkiem fizycznym i mikroklimatem.

Ocena obciazenia strazakow na podstawie wskaznikow fizjologicznych podczas czynnosci ratowniczo-gasniczych
W ramach tego tematu badawczego, realizowanego w ramach PBZ pt. :"Ocena zagrozen zdrowotnych i opracowanie wytycznych dla profilaktyki zdrowia PSP" (projekt koordynowany przez IMP w Lodzi), okreslone zostanie rzeczywiste obciazenie strazakow podczas wykonywania typowych akcji ratowniczo-gasniczych w terenie oraz obciazenie organizmu podczas wysilku fizycznego, wykonywanego w typowych ubraniach ochronnych, w warunkach mikroklimatu goracego (symulacja w komorze mikroklimatycznej).

Opracowanie kart charakterystyki zagrozen i oceny ryzyka w wybranych zawodach dla potrzeb ukierunkowania doboru do zawodu oraz profilaktyki zagrozen
W ramach tego tematu opracowane zostana karty charakterystyki zagrozen dla wybranych zawodow. Zostana w nich zawarte informacje dotyczace:
- nazwy i synonimow zawodu,
- definicji lub opisu czynnosci typowych dla danego zawodu,
- maszyn, urzadzen i narzedzi stosowanych podczas wykonywania danego zawodu,
- charakterystyki czynnikow zagrozenia typowych dla danego zawodu
 w tym czynnikow fizycznych wraz z czynnikami mechanicznymi, czynnikow
 chemicznych i pylowych oraz czynnikow biologicznych,
- sposobow ograniczania lub eliminowania czynnikow zagrozen w srodowisku pracy.

Podczas realizacji tego tematu wykorzystane zostana informacje dostepne w istniejacych, komputerowych bazach danych oraz ekspercka wiedza specjalistow bhp oraz personelu sluzb medycyny pracy.

Analiza porownawcza kosztu fizjologicznego osob niepelnosprawnych podczas typowych czynnosci zawodowych i pozazawodowych
Celem projektu badawczego jest analiza kosztu fizjologicznego osob niepelnosprawnych podczas wykonywania typowych czynnosci zawodowych i pozazawodowych. W ramach realizacji projektu poza badaniami laboratoryjnymi, w celu okreslenia wydolnosci fizycznej osob niepelnosprawnych, przeprowadzane beda badania w warunkach rzeczywistych to znaczy na stanowisku pracy i w miejscu zamieszkania badanych osob.
Wyniki przeprowadzonej analizy beda mogly byc wykorzystane przez pracodawcow przy okreslaniu dopuszczalnego obciazenia wysilkiem fizycznym w pracy zawodowej oraz jako jeden z czynnikow pomocniczych przy kwalifikacji do pracy zawodowej i aktywnosci pozazawodowej osob niepelnosprawnych.

Opracowanie zasad oceny postepu rehabilitacji medycznej i zawodowej na bazie procedur badawczych do oceny mozliwosci psychofizycznych wybranej grupy osob niepelnosprawnych z dysfunkcja narzadu ruchu

Wybor metod oceny mozliwosci psychofizycznych osob z dysfunkcja narzadu ruchu i opracowanie zasad ich wykorzystania do projektowania i modernizacji stanowisk pracy
Specyfika zatrudnienia pracownikow niepelnosprawnych wymaga oceny mozliwosci psychofizycznych osob podejmujacych nauke zawodu lub prace oraz przygotowanie odpowiedniego stanowiska i srodowiska pracy spelniajacego roznorodne, zalezne od typu i stopnia niepelnosprawnosci, wymagania.
Zalozenia te staly sie podstawa do opracowania metod diagnostycznych pozwalajacych, w sposob obiektywny i ujednolicony, ocenic mozliwosci osob niepelnosprawnych, mogacych podjac prace zawodowa. Nadano im ksztalt procedur badawczych z trzech dziedzin - fizjologii, psychologii i biomechaniki. Opracowanie to zdobylo uznanie i zostalo nagrodzone (II miejsce) w konkursie im. prof. Wiktora Degi na najlepsze rozwiazanie dla osob niepelnosprawnych, organizowanym przez Panstwowy Fundusz Rehabilitacji Osob Niepelnosprawnych.
Proponowana metoda jest obecnie wykorzystywana w celu oceny postepu rehabilitacji medycznej i zawodowej oraz jest podstawa do przygotowywanych wytycznych o projektowaniu, modernizacji czy przystosowaniu stanowisk pracy do wymagan osob niepelnosprawnych i ich mozliwosci psychofizycznych.

Na gore strony

Siedziba instytutu
Strona glownaIndeks slowStrona BIPCIOP