Ocena ryzyka jest procesem pozwalającym na uzyskanie najistotniejszych informacji niezbędnych do podejmowania decyzji dotyczących metod zapewniania bezpieczeństwa. Jest ona procesem iteracyjnym, który powinien być wykonywany w poszczególnych etapach cyklu życia maszyny. Jej wyniki w znacznym stopniu zależą od etapu cyklu życia, na którym jest ona prowadzona. Ocena ryzyka wykonywana przez projektanta pozwala na zgromadzenie szczegółowych informacji o budowie maszyny i jej funkcjonowaniu oraz na określenie informacji ważnych dla użytkownika.
Rys. Ogólna metodyka oceny ryzyka |
Podstawowe zasady redukcji ryzyka formułuje norma PN EN ISO 14121:2008. Na rys. 2 przedstawiono schematycznie ogólną metodykę prowadzenia oceny ryzyka określoną w tych dokumentach. Działania wykonywane w ramach oceny ryzyka obejmują kolejno:
- identyfikację maszyny
- określenie ograniczeń dotyczących maszyny
- identyfikacja zagrożeń
- oszacowanie ryzyka i określenie konieczności redukcji ryzyka.
Ocenę ryzyka należy przeprowadzać niezależnie dla każdego zidentyfikowanego zagrożenia. W przypadku różnych zagrożeń stosowane być mogą różne metody oceny ryzyka. Do oszacowania poziomu ryzyka najczęściej stosuje się następujące metody:
- macierze ryzyka
- graf ryzyka
- obliczenia numeryczne
- liczbowe punktacje
- metody jakościowe
- listy kontrolne
- pomiary
- kombinacje powyższych metod.
Zazwyczaj specyfika zagrożenia decyduje o sposobie szacowania poziomu ryzyka.