Logo CIOP CIOPMapa serwisu English version
CIOPWsteczPoziom wyżejCIOP
.. | Nawożenie obornikiem | Nawożenie nawozami płynnymi | Uprawa gleby | Zasady BHP podczas nawożenia



Nawożenie obornikiem


Nawożenie obornikiem

Obornik zastosowany jako nawóz nie tylko wzbogaca glebę, lecz także poprawia jej strukturę. Maszyny, które stosuje się do nawożenia obornikiem, to różnego rodzaju rozrzutniki (jednoosiowe, dwuosiowe, z adapterem rozrzucającym skonstruowanym w układzie poziomym lub pionowym).

Przy obsłudze rozrzutników obornika należy pamiętać o systematycznym sprawdzaniu stanu technicznego wszystkich połączeń, osłon przy wałach przegubowo-teleskopowych, przekładniach napędu przenośnika podłogowego i przekładni adaptera, a także sposobu zamocowania siatki zabezpieczającej traktorzystę przed uderzeniami bryłą nawozu lub innymi twardymi przedmiotami, które mogą znaleźć się w oborniku. Czynności obsługowe: smarowanie, mycie i czyszczenie oraz regulacje, należy wykonywać po wyłączeniu napędu i unieruchomieniu silnika ciągnika.

Po zatrzymaniu i unieruchomieniu zestawu na polu, rolnik powinien dokonać przeglądu i regulacji maszyny przed wznowieniem pracy.

Po zakończeniu roztrząsania obornika rozrzutnik należy dokładnie umyć pod bieżącą wodą, osuszyć i nasmarować zgodnie z instrukcją obsługi.


Narzędzia wspomagające prace związane z nawożeniem

Maszynami, które stosuje się przy załadunku obornika na rozrzutnik, są ładowacze: czołowe samojezdne, zawieszane lub stacjonarne, a także montowane na przód ciągnika.

Obsługa ładowaczy mających napęd i sterowanie hydrauliczne wymaga znajomości instrukcji, która wskazuje warunki bezpiecznej eksploatacji tych maszyn. Podstawowe czynności obsługowe ładowaczy to: smarowanie, sprawdzanie poziomu oleju w zbiorniku, sprawdzanie stanu przewodów olejowych i połączeń, usuwanie przecieków oleju przy połączeniach przewodów.

Ładowacze czołowe zamontowane na ciągnikach

Na górę strony

Siedziba instytutu
Strona głównaIndeks słówStrona BIPCIOP