23 września 2011 r., Warszawa
Centralny Instytut Ochrony Pracy – Państwowy Instytut Badawczy
ul. Czerniakowska 16
00-701 Warszawa
Warsztat był zorganizowany w ramach międzynarodowego projektu badawczego „Zdrowie i dobrostan pracowników w okresie restrukturyzacji: podstawowe skutki i mechanizmy” (PSYRES – Psychosocial Health in Restructuring: key effects and mechanisms”; www.psyres.pl).
Organizatorem warsztatu był Centralny Instytut Ochrony Pracy – Państwowy Instytut Badawczy oraz BPI Group.
Celem warsztatu było upowszechnienie wiedzy o psychologicznych aspektach restrukturyzacji oraz wymiana pomysłów dotyczących inicjatyw, które mogą pomóc we właściwym (zdrowym) przebiegu procesu zmiany.
Warsztat skierowany był do HR-owców, kierowników i przedstawicieli pracowników z organizacji prywatnych i publicznych, które przeszły restrukturyzację.
Uczestnicy zyskali szansę poszerzenia swojej wiedzy o zarządzaniu procesem zmiany oraz poznają metody i strategie, które mogą mieć zastosowanie również w ich organizacjach.
Konferencja pt.: "Bezpieczne miejsce pracy - Upowszechnianie dobrych praktyk eliminujących nieprawidłowości i zagrożenia na budowach"
22 września 2011 r., Urząd Miasta w Sopocie, ul. T. Kościuszki 25/27
Konferencja jest elementem kampanii społecznej "Bezpieczne miejsce pracy".
Organizatorzy konferencji:
- członkowie Sieć Ekspertów ds. BHP, certyfikowanych przez CIOP-PIB
- Centralny Instytut Ochrony Pracy-Państwowy Instytut Badawczy.
Więcej informacji ...
|
Seminarium szkoleniowe pt. "Ochrona przed zagrożeniami elektromagnetycznymi w środowisku pracy i życia - Polska na tle Unii Europejskiej"
20 września 2011 r.
CIOP-PIB, Warszawa ul. Czerniakowska 16
Eksploatacja wielu urządzeń wykorzystywanych w środowisku związana jest z występowaniem w ich otoczeniu pól elektromagnetycznych. Do najliczniejszych źródeł pól elektromagnetycznych należą instalacje elektroenergetyczne, systemy bezprzewodowego przesyłania informacji, a także urządzenia przemysłowe i medyczne.
Narażenie pracowników na pola elektromagnetyczne wytwarzane przez wiele z tych urządzeń występuje stale w ciągu całego dnia pracy. W niektórych przypadkach narażenie pracowników znacznie przekracza ekspozycję dopuszczalną ludności. Niezbędne jest więc rozpoznanie źródeł pól elektromagnetycznych i przeanalizowanie zgodności warunków pracy w ich pobliżu z wymaganiami prawa pracy. W określonych sytuacjach konieczne może być również podjęcie systematycznej kontroli narażenia oraz działań profilaktycznych.
W ostatnim okresie opublikowano nowelizacje zaleceń międzynarodowych ICNIRP i WHO dotyczących ochrony przed niepożądanymi skutkami oddziaływania pól elektromagnetycznych, a w Unii Europejskiej przebiega procedura ustawodawcza nowelizacji dyrektywy 2004/40/WE dotyczącej minimalnych wymagań bezpieczeństwa i higieny pracy w polach elektromagnetycznych.
W związku z dużym zainteresowaniem zagadnieniami związanymi z charakterystyką zagrożeń zawodowych występujących przy urządzeniach wytwarzających pola elektromagnetyczne oraz zasadami ochrony pracowników przed nadmiernym narażeniem, zapraszamy na seminarium prezentujące podstawowe zagadnienia związane z tą tematyką, szczególnie w aspekcie prac nad nowelizacją wymagań prawa europejskiego koordynowanych przez Polskę w ramach Prezydencji w Radzie UE.
Udział w seminarium jest bezpłatny
Uczestnicy pokrywają jedynie koszty związane z delegacją (dojazdy, noclegi)
Termin zgłaszania: 9 września 2011 r.
(decyduje kolejność zgłoszeń)
Szczegółowe informacje:
tel. 22/623 36 83, e-mail: anmah@ciop.pl
Materiały do ściągnięcia:
- Informacja na temat seminarium oraz program - ściągnij ...
- Karta zgłoszenia - ściągnij ...
|
Konferencja: „Bezpieczne miejsce pracy – prewencja zagrożeń psychospołecznych w środowisku pracy”
16 września 2011 r., Żary, Łużycka Wyższa Szkoła Humanistyczna
ul. 9 Maja 11, sala nr 6
Konferencja jest elementem kampanii społecznej "Bezpieczne miejsce pracy".
Organizatorzy konferencji:
- Centralny Instytut Ochrony Pracy-Państwowy Instytut Badawczy
- Zakład Doskonalenia Zawodowego w Zielonej Górze.
Więcej informacji ...
|
Konferencja pt. „Bezpieczeństwo eksploatacji maszyn, urządzeń i budynków”
16 czerwca 2011 r., Poznań
sala WTC na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich
W ramach tegorocznej edycji Targów Innowacje-Technologie-Maszyny 2011, w dniu 16 czerwca w sali WTC na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich odbędzie się bezpłatna konferencja organizowana przez CIOP-PIB pod tytułem „Bezpieczeństwo eksploatacji maszyn, urządzeń i budynków”.
Konferencja, która jest skierowana do osób zajmujących się problematyką bezpieczeństwa i ochrony zdrowia człowieka w środowisku pracy, jest jednym z przedsięwzięć zaplanowanych w ramach Europejskiej Kampanii Informacyjnej 2010-2011 „Zdrowe i Bezpieczne Miejsce Pracy. Dobre Dla Ciebie. Dobre Dla Firmy”.
Wśród zagadnień prezentowanych na konferencji znajdą się m.in. wprowadzenie do tematyki, której poświęcona jest Europejska Kampania, doświadczenia instytucji działających w ramach systemu bhp w Polsce w zakresie kontroli użytkowania maszyn i urządzeń, zagadnienia dotyczące właściwej i bezpiecznej obsługi maszyn oraz prezentacje „dobrych praktyk” wybranych firm należących do Forum Liderów Bezpiecznej Pracy.
Materiały do ściągnięcia:
- program konferencji i karta zgłoszenia - ściągnij ...
|
Seminarium pt.: „Ocena ryzyka zawodowego związanego z ekspozycją na naturalne promieniowanie nadfioletowe (UV)”
19 maja 2011 r.
CIOP-PIB, Warszawa, Czerniakowska 16
Zapraszamy Państwa do udziału w seminarium pt.: „Ocena ryzyka zawodowego związanego z ekspozycją na naturalne promieniowanie nadfioletowe (UV)”, którego celem jest przedstawienie i przedyskutowanie wyników uzyskanych w ramach realizacji zadań programu wieloletniego pn „Poprawa bezpieczeństwa i warunków pracy”, etap I: okres realizacji 2008-2010, dotyczących:
- systemu informacji Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej o słonecznym promieniowaniu UV i indeksie UV na terenie Polski,
- kryteriów i metody oceny ryzyka zawodowego związanego z ekspozycją zawodową na naturalne promieniowanie UV,
- kryteriów i metody oceny ryzyka zawodowego wynikającego z łącznej ekspozycji na naturalne promieniowanie nadfioletowe i fotouczulające substancje chemiczne występujące w dymach asfaltów
- środków ochrony indywidualnej przed promieniowaniem UV i nowych materiałami włókienniczymi o właściwościach barierowych przed naturalnym promieniowaniem UV.
Nabór uczestników zakończony.
Uczestnictwo w seminarium jest bezpłatne (uczestnicy pokrywają jedynie koszty związane z delegacją.
Szczegółowych informacji udziela:
dr inż. Agnieszka Wolska
tel: 22/623 46 34, fax: 22/623 36 93, e-mail: agwol@ciop.pl
Materiały do ściągnięcia:
- informacja na temat seminarium - ściągnij ...
- program seminarium - ściągnij ...
- karta zgłoszenia - ściągnij ...
|
Konferencja: „Bezpieczeństwo pracy w przedsiębiorstwie - kształtowanie świadomości i organizacja pracy”
18 maja 2011 r., Grupa Żywiec Browar w Elblągu
Konferencja jest elementem kampanii społecznej "Bezpieczne miejsce pracy".
Więcej informacji ...
|
Seminarium pt.: "Zagrożenia elektromagnetyczne w przemyśle w aspekcie ochrony zdrowia i bezpieczeństwa pracowników"
28 kwietnia 2011
Politechnika Śląska w Katowicach,
Wydział Inżynierii Materiałowej i Metalurgii, Katedra Zarządzania i Informatyki,
ul. Krasińskiego 8, sala OLIMP
Organizatorzy:
• Centralny Instytut Ochrony Pracy - Państwowy Instytut Badawczy (CIOP-PIB)
• Politechnika Śląska, Wydział Inżynierii Materiałowej i Metalurgii, Katedra Zarządzania i Informatyki
• Klaster - Bezpieczna Praca
Seminarium pt. "Zagrożenia elektromagnetyczne w przemyśle w aspekcie ochrony zdrowia i bezpieczeństwa pracowników", odbyło się 28 kwietnia br. na Politechnice Śląskiej w Katowicach, Wydział Inżynierii Materiałowej i Metalurgii, Katedra Zarządzania i Informatyki, ul. Krasińskiego 8, sala OLIMP.
Seminarium prezentowało kluczowe zagadnienia związane z tematyką charakterystyki zagrożeń elektromagnetycznych w środowisku przemysłowym, ich kontroli w ramach wymagań systemu prawa pracy oraz działań zmniejszających poziom narażenia na nie. Prezentowane były wyniki badań zrealizowanych w ramach I etapu programu wieloletniego Poprawa bezpieczeństwa i warunków pracy (2008-2010).
Seminarium zorganizowano w ramach prowadzenia II etapu tego programu (2011-2013) przez Centrum Badań i Promocji Bezpieczeństwa Elektromagnetycznego Pracujących i Ludności utworzonego przy Centralnym Instytucie Ochrony Pracy - Państwowym Instytucie Badawczym. Realizacja seminarium jest również częścią kampanii informacyjnej Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy (EU-OSHA) pn. "Bezpieczeństwo eksploatacji maszyn, urządzeń i budynków". Zdrowe i bezpieczne miejsce pracy. Dobre dla Ciebie. Dobre dla innych.
Szczegółowych informacji udzielają:
Politechnika Śląska:
Dr inż. Albert Smalcerz, tel. 32/603 41 33, fax. 32/ 603 42 80, e-mail: albert.smalcerz@polsl.pl
CIOP-PIB:
Dr inż. Jolanta Karpowicz, tel. 22/623 46 50, e-mail: jokar@ciop.pl
Materiały do ściągnięcia:
- Program seminarium
- Karta zgłoszenia uczestnictwa
Dokładne informacje na temat przedsięwzięcia znajdują się również na stronie Politechniki Śląskiej:
Link do strony seminarium
|
Konferencja: "Bezpieczne miejsce pracy"
14-15 kwietnia 2011 r., Olsztyn
Konferencja jest elementem kampanii społecznej "Bezpieczne miejsce pracy". Była poświęcona prewencji zagrożeń psychospołecznych w środowisku pracy oraz zmniejszeniu liczby wypadków przy pracy w województwie warmińsko-mazurskim.
Konferencja została zorganizowana we współpracy m.in. z Okręgowym Inspektoratem Pracy w Olsztynie oraz olsztyńskim oddziałem Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Pracowników Służby BHP.
Konferencji towarzyszyła wystawa opracowań wspierających kształtowanie bezpiecznych warunków pracy oraz przykładów środków ochrony indywidualnej.
Więcej informacji ...
Konferencja: "Czynniki szkodliwe w środowisku pracy – sprzęt i metody monitoringu"
16 marca 2011 w ramach Targów Bezpieczeństwa, Higieny Pracy i Ochrony Przeciwpożarowej BHP 2011 odbędzie się konferecja naukowo-techniczna organizowana we współpracy z Wyższą Szkołą Zarządzania Ochroną Pracy w Katowicach.
Więcej informacji ...
Konferencja PPE 2011 pt.: „The European Lead Market for Protective Textiles and Clothing”
1-2 luty 2011 r., Bruksela
Celem konferencji PPE 2011 jest dokonanie bilansu prac, podjętych od czasu, gdy przed ponad 3 laty Komisja Europejska zaliczyła sektor środków ochrony indywidualnej i odzieży ochronnej do głównych rynków Unii Europejskiej. Odbędzie się dyskusja na temat przyszłości, przedstawione zostaną główne trendy rozwoju tego obszaru w Europie oraz kierunki innowacji niezbędnych, aby zwiększyć jego konkurencyjność…
Więcej informacji ...
Seminarium szkoleniowe pt.: pt. „Najnowsze zmiany prawne w zakresie akustyki i promieniowania optycznego oraz zasady prowadzenia postępowania powypadkowego”
dla członków Sieci Ekspertów ds. BHP certyfikowanych przez CIOP-PIB
27-28 stycznia 2011 r., CIOP-PIB, s. 220