Baza danych o materiałach, wyrobach i ustrojach przeznaczonych do ochrony przed hałasem i drganiami
Powszechnie wiadomo, że zanieczyszczenie środowiska w Polsce hałasem i drganiami wykazuje tendencję silnie rosnącą
[19]. Hałas i drgania stają się coraz bardziej uciążliwe a często nawet szkodliwe dla ludzi zarówno w środowisku pracy, jak też zamieszkania i wypoczynku. Najczęściej ludzie narażeni są na działanie hałasu i drgań przez wiele godzin w czasie doby, a więc w domu, w czasie jazdy do pracy i powrotu z niej, w pracy, w miejscach wypoczynku i rekreacji. W badaniach ankietowych hałas jawi się jako uciążliwość klasyfikowana na jednym z pierwszych miejsc. Skutki oddziaływania hałasu w przemyśle w postaci głuchoty zawodowej i upośledzenia słuchu plasują się na pierwszych miejscach chorób zawodowych.
Ograniczanie emisji hałasu i drgań „u źródła" postępuje bardzo wolno, a liczba źródeł hałasu i drgań w środowisku rośnie lawinowo. Koszt produkcji i stosowania cichobieżnych maszyn, urządzeń i środków transportu jest bardzo duży. Wpływa to na ograniczanie podejmowanych działań, a ich efekty są niestety niezadowalające. Dlatego też ograniczanie nadmiernego hałasu i drgań metodami biernej ochrony wibroakustycznej jest, jak dotąd, najbardziej dostępne i najszerzej rozpowszechnione.
Zasady biernej ochrony przeciwhałasowej i antywibracyjnej są przedmiotem wielu publikacji naukowych i technicznych. Z publikacji krajowych można tu wymienić
[4] [5] [7] [8] [l8] [21] [22] [24] [25] [26] [29], podkreślając, że w zakresie biernej ochrony wibroakustycznej dokonuje się ustawiczny postęp. Oczywiście istnieją liczne i wartościowe publikacje zagraniczne, wykorzystywane w bieżących pracach, które jednakże w problematyce rozważanej w niniejszym artykule mają mniejsze znaczenie, ponieważ opisywane w nich materiały, wyroby i ustroje wibroizolacyjne, najczęściej nie są u nas stosowane. W celu skutecznego ograniczania poziomów hałasu i drgań do wartości zalecanych przez dyrektywy, rozporządzenia i normy, niezbędne są przede wszystkim informacje o właściwościach akustycznych materiałów, wyrobów, ustrojów i elementów przestrzennych, stosowanych w postaci zabezpieczeń dźwiękochłonnych, przeciwhałasowych i przeciwdrganiowych. Istotnym warunkiem ich przydatności w praktyce jest także ich wiarygodność.
W celu kształtowania środowiska o wymaganej jakości akustycznej i wibroakustycznej oraz ochrony środowiska przed hałasem i drganiami potrzebne są także informacje dotyczące określonych w normach wymagań na temat dopuszczalnych wartości poziomów i drgań w środowisku pracy, zamieszkania, wypoczynku, rekreacji i leczenia.
Prace badawcze nad przygotowaniem „baz danych" w postaci katalogów mają, zarówno w Polsce jak i w innych krajach, długą historię. Wielu autorów publikacji i podręczników doceniło wagę tych informacji w badaniach i projektowaniu i w miarę doskonalenia metod badań, dane katalogowe o własnościach akustycznych i wibroakustycznych stawały się coraz bardziej wiarygodne, a przewidywane efekty, wynikające z ich zastosowania, okazywały się zgodne z uzyskiwanymi w praktyce.
Pierwszy w Polsce katalog własności dźwiękochłonnych krajowych materiałów budowlanych, oparty na przeprowadzonych w ITB wynikach badań, opublikowali (1953) J. Malecki i J. Sadowski
[15]. Najbardziej obszerne i kompleksowe katalogi własności dźwiękoizolacyjnych, dźwiękochłonnych i przeciwdrganiowych materiałów i ustrojów zostały opublikowane w latach 1971-1976 w podręcznikach J. Sadowskiego
[20] [21]. Były one w większości oparte na wynikach pomiarów wykonanych w Zakładzie Akustyki ITB w latach 1965-1975. Wicie katalogowych danych w zakresie izolacyjności akustycznej przegród podano w pracach J. Sadowskiego i B. Szudrowicz (1984)
[23] oraz B. Szudrowicz (l987)
[24] (1990)
[8] (1992)
[25]. Prace, o węższym przeznaczeniu, opublikowane w Polsce w poprzednich latach dotyczyły właściwości dźwiękochłonnych wyrobów i ustrojów. Istotne informacje wniosły tu prace I. Żuchowicz (1983)
[29], M. Mirowskiej (1989)
[16], M. Mirowskiej, J. Szczecińskiej, I. Żuchowicz (1991)
[14]. Własności akustyczne ekranów podano w publikacji M. Stawickiej-Wałkowskiej (1990)
[26] oraz w pracy (1990)
[7]. Własności dźwiękochłonno-izolacyjne obudów podano w publikacji Z. Engla i J. Sikory (1989)
[6]. Własności dźwiękoizolacyjne tłumików wentylacyjnych były przedmiotem badań D. Augustyńskiej w roku 1974 i 1984
[1]. Informacje na temat kabin dźwiękoszczelnych zawierają prace Anny Kaczmarskiej-Kozłowskiej, między innymi (1997)
[11] Obszerne zbiory pomiarów własności akustycznych materiałów, wyrobów, ustrojów i elementów przestrzennych znajdują się w Zakładzie Akustyki ITB, Katedrze Mechaniki i Wibroakustyki AGH oraz w Zakładzie Zagrożeń Akustycznych i Elektromagnetycznych CIOP, a także w innych ośrodkach badawczych, np. w Zakładzie Akustyki Technicznej GIG.
W latach 1990-1993 podejmowano kolejne próby opracowania katalogów własności akustycznych i przeciwdrganiowych materiałów, wyrobów i ustrojów o szerszym zakresie informacji. Przykładami takich opracowań są prace
[7] [8] [14] [17] oparte w większości na pomiarach wykonanych w Zakładzie Akustyki ITB i w Instytucie (obecnie Katedrze) Mechaniki i Wibroakustyki AGH i w Zakładzie Zagrożeń Akustycznych CIOP, względnie na informacjach zaczerpniętych z katalogów firmowych.
Żadne z tych opracowań nie ujmowało jednak zagadnień w sposób kompleksowy. W wielu przypadkach nic podawano informacji o warunkach pomiarowych i o zgodności metod pomiaru z normami PN/EN oraz ISO. Brak było informacji o niepewności pomiaru, o parametrach fizycznych mierzonych próbek, ich wymiarach, o producentach i dystrybutorach, a także o uzyskanych aprobatach i certyfikatach materiału (wyrobu, ustroju).
Wszystkie dotychczasowe opracowania przedstawiały dane w postaci kart katalogowych do rozpowszechniania drukiem. Nie były przygotowane do umieszczenia w skomputeryzowanych bazach danych, co w znacznym stopniu utrudniało posługiwanie się nimi w praktyce.
Prace nad skomputeryzowaną bazą danych, dostosowaną jednak wyłącznie do potrzeb budownictwa mieszkaniowego, realizowano w latach 1992-1995 w Zakładzie Akustyki ITB
[2] [3], W ich wyniku opracowano koncepcję struktury baz danych dotyczących właściwości konstrukcyjno-budowlanych i wskaźników akustycznych źródeł hałasu w budynkach oraz zabezpieczeń akustyczno-budowlanych do stosowania w budynkach mieszkalnych.
W latach 1993-1995 dokonano także próby wypełnienia banku danych informacjami liczbowymi i graficznymi, dotyczącymi elementów zewnętrznych budynków i źródeł hałasu w budynkach. Dokonano także próby włączenia do banku danych informacji o ekranach akustycznych. Opracowano instrukcję użytkownika dla potrzeb służb państwowych oraz dyskietki dystrybucyjne.
Postęp w technikach informatycznych zwiększył w ostatnich latach nieporównywalnie możliwość oprogramowania kompleksowego systemu gromadzenia danych i baz danych o jakości i wiarygodności niezbędnej w projektowaniu, prognozowaniu, badaniach i ocenach.
W ramach SPR-1 pt. „Bezpieczeństwo i ochrona zdrowia człowieka w środowisku pracy", podjęto w ITB przy współpracy AGH i CIOP badania, w wyniku których opracowano komputerową bazę danych o materiałach, wyrobach i ustrojach przeznaczonych do ochrony przed hałasem i drganiami. Dla potrzeb tej bazy opracowano:
- system gromadzenia danych w technice informatycznej, dotyczących właściwości akustycznych (dźwiękoizolacyjnych, dźwiękochłonnych i przeciwdrganiowych) materiałów, wyrobów, ustrojów i elementów przestrzennych do celów projektowania, prognozowania i realizacji ochrony przeciwhałasowej i przeciwdrganiowej;
- struktury baz danych systemu, dostosowanych do możliwości techniki informatycznej opartych na informacjach badawczych (wynikach pomiarów laboratoryjnych) krajowych i zagranicznych, ujednoliconych, w sposób zapewniający dostateczną wiarygodność danych;
- bazę danych, opartą na kartach katalogowych z ujednoliconymi informacjami pod względem wiarygodności danych, z informacjami graficznymi ilustrującymi właściwości fizyczne, akustyczne i wibroakustyczne rozwiązań przeciwhałasowych i antywibracyjnych;
- zasady pozyskiwania danych (uzgodnienia z właścicielami wyników badań, producentami);
- zasady rozpowszechniania danych oraz funkcjonowania systemu.
Ustalono, że baza danych, wg opracowanych struktur, zawierać będzie karty katalogowe o właściwościach fizycznych, charakterystykach i parametrach akustycznych i wibroizolacyjnych materiałów, wyrobów, ustrojów i elementów przestrzennych; dane o producentach oraz o uzyskanych (lub posiadanych) aprobatach i certyfikatach krajowych i ewentualnie zagranicznych; informacje graficzne w kartach katalogowych (charakterystyki, wskaźniki, przekroje, schematy konstrukcji, dane o normach, laboratorium, w którym przeprowadzono pomiary, schematy rozwiązań) oraz informacje o możliwym zakresie zastosowań.
Rys. 1. Podział bazy danych na MODUŁY GRUPOWE: 0, I, II, III, IV, V, VI, VII
Przyjęto podział bazy na 8 modułów, w tym moduł 0 - informacje ogólne i siedem modułów grupowych (rys. 1). Poszczególne moduły podzielono na grupy, typy i materiały (wyroby, ustroje i elementy) (patrz rys. 2 podział modułu grupowego III - przegrody i ich elementy). Przyjęto ostatecznie podział w ramach poszczególnych modułów grupowych, jak podano na str.
5.
Zastosowany podział zawiera wszystkie grupy i podgrupy oraz typy materiałów, wyrobów, ustrojów i elementów przestrzennych (obudowy, kabiny, ekrany), nadających się do stosowania w celu ochrony przed hałasem i drganiami. Utrzymano nawet te podgrupy, w których obecnie występuje brak danych, ale co do których istnieje pewność, że takie dane są niezbędne i mają szansę pojawić się w najbliższym czasie, bądź są jeszcze w badaniach lub w opracowaniu i mogą być włączone do bazy w późniejszym czasie. W czasie tworzenia bazy, starano się umieścić w niej te materiały (wyroby, ustroje, elementy), które mają aprobaty/certyfikaty krajowe lub zagraniczne oraz na zamieszczenie których w bazie, „właściciele wyników badań" wyrazili zgodę. W przypadku braku takich możliwości, zamieszczano w bazie informacje na podstawie katalogów firmowych, które w miarę napływu informacji o wynikach badań będą korygowane lub usuwane z bazy.
Rys. 2. Podział Modułu na grupy, typy i materiały (wyroby, ustroje, elementy) na przykładzie Modułu l Przegrody i ich elementy
Podstawą wprowadzania danych do bazy jest jej systematyka oraz informacje, których zakres określono w kartach katalogowych dostosowanych do możliwości informatycznych. W celu wprowadzania danych do poszczególnych modułów bazy, opracowano dla każdego modułu grupowego programy, wprowadzające dane w ujednolicony sposób. Programy te zostały zweryfikowane i udoskonalone w czasie wprowadzania danych bazowych przez poszczególnych wykonawców (ITB, AGH, CIOP). Weryfikacji podlegał zarówno zakres informacji, jak i sposób wprowadzania danych, ich modyfikowania i zmieniania. Doświadczalnie określono wielkość potrzebnego miejsca na wpisanie informacji w poszczególnych kartach katalogowych, należących do każdego z siedmiu modułów, wprowadzając na bieżąco niezbędne korekty w programach wprowadzających. Dopracowano formę graficzną przedstawiania informacji o materiale (wyrobie, ustroju), jak też o jego właściwościach akustycznych, przy zachowaniu minimum miejsca w karcie, ale przy maksymalnej przejrzystości ilustracji. Zapewniono możliwość wydruku poszczególnych kart katalogowych. W ten sposób zapewniono pełną informację o materiale (wyrobie, ustroju, elemencie) na zaprojektowanych w tym celu zakładkach tematycznych (informacje podstawowe, charakterystyki właściwości wibroakustycznych, wykresy, dane o producencie, szkice, schematy, fotografie). Natomiast wydrukowana karta katalogowa przedstawia te same informacje w zaprogramowanym zestawieniu, dla celów dokumentacyjnych. Przykłady kart katalogowych wybranych z modułów grupowych I - VII.
AKTUALIZACJA DANYCH W BAZIE
Rys. 3. Schemat zarządzania funkcjonowaniem bazy, jej uzupełnianiem i rozpowszechnianiem
PODZIAŁ BAZY NA MODUŁY, GRUPY, TYPY, MATERIAŁY (WYROBY, USTROJE, ELEMENTY PRZESTRZENNE)
Moduł I - WYROBY DŹWIĘKOCHŁONNE (ITB)- Materiały z wełny mineralnej
- Maty dźwiękochłonne
- Płyty dźwiękochłonne
- Materiały z waty szklanej
- Maty dźwiękochłonne
- Płyty dźwiękochłonne
- Materiały z tworzyw sztucznych
- Maty dźwiękochłonne
- Płyty dźwiękochłonne
- Materiały drewnopochodne
- Maty dźwiękochłonne
- Płyty dźwiękochłonne
- Materiały inne
- Płyty gipsowe
- Płyty ceramiczne
- Płyty z włóknin
- Tynki i wyprawy
- Ustroje dźwiękochłonne płaskie - ścienne
- Płytowe
- Membranowe
- Perforowane
- Szczelinowe
- Ustroje dźwiękochłonne płaskie - sufitowe
- Płytowe
- Membranowe
- Perforowane
- Szczelinowe
- Ustroje dźwiękochłonne przestrzenne
- Pochłaniacze podwieszane do sufitu
- Ustroje podwieszane do sufitu
- Ustroje ustawiane w pomieszczeniu
Moduł II - WYROBY l USTROJE PRZECIW-DRGANIOWE (AGH)
- Wibroizolatory
- sprężynowe
- pneumatyczne
- gumowo-metalowe
- Amortyzatory
- Amortyzatory
- Podkładki wibroizolacyjne
- Podkładki wibroizolacyjne
- Powłoki przeciwdrganiowe
- Powłoki przeciwdrganiowe
Moduł III - PRZEGRODY l ICH ELEMENTY (ITB)- Ściany
- Ściany z elementów ceramicznych
- Ściany- betonu zwykłego i piaskowego
- Ściany z betonu lekkiego kruszywowego
- Ściany z betonu komórkowego
- Ściany z gipsu
- Ściany z elementów szalunkowych zalewanych betonem
- Ściany szkieletowo-warstwowe na szkielecie z kształtowników metalowych
- Ściany szkieletowo-warstwowe na szkielecie drewnianym
- Ściany z elementów warstwowych z okładzinami metalowymi
- Ściany osłonowe słupowo-ryglowe
- Ściany różne
- Stropy bez warstw i z układami podłogowymi
- Gęstożebrowe, pustakowe, ceramiczne i inne
- Betonowe z płyt pełnych
- Betonowe z płyt kanałowych
- Drewniane
- Różne
- Dachy
- Dachy z elementów masywnych
- Dachy r elementów warstwowych z okładzinami metalowymi
- Różne
- Okna, drzwi; bramy przemysłowe i garażowe, nawiewniki
- Okna drewniane
- Okna z wysokoudarowego PVC
- Okna z kształtowników aluminiowych
- Okna z kształtowników stalowych
- Drzwi zewnętrzne do mieszkań oraz drzwi wewnętrzne dla obiektów mieszkalnych użyteczności publicznej
- Bramy przemysłowe i garażowe
- Świetliki
- Nawiewniki okienne
- Podłogi i inne ustroje izolacyjne
- Pływające podłogi
- Lekkie konstrukcje podłogowe
- Wykładziny podłogowe
- Podłogi podniesione
- Wyroby płytowe, indywidualne układy wyrobów płytowych
- Płyty gipsowo-kartonowe
- Płyty drewnopochodne
- Szyby pojedyncze, układy szyb pojedynczych, szyby zespolone
- Płyty z polimetakrylu
- Płyty z poliwęglanu
- Folie i płyty gumowe
- Blachy stalowe i indywidualne układy warstwowe z blach stalowych
- Blachy aluminiowe i indywidualne układy warstwowe z blach aluminiowych
- Układy z płyt drewnopodobnych na szkielecie drewnianym
Moduł IV - OBUDOWY DŹWIĘKOCHŁONNO-IZOLACYJNE (AGH)
- Obudowy dźwiękochłonno-izolacyjne
- Fragmentaryczna
- Częściowo zamknięta
- Całkowicie zamknięta
- Zintegrowana
Moduł V - KABINY DŹWIĘKOIZOLACYNE (CIOP)
- Lekkie kabiny dźwiękoizolacyjne
- drewniane, drewnopodobne 1. 2. metalowe
- inne z lekkich materiałów
- Ciężkie kabiny dźwiękoizolacyjne
- kabiny z elementami murowanymi
- kabiny murowane
- kabiny inne (z ciężkich materiałów)
Moduł VI - EKRANY PRZECIWHAŁASOWE (ITB i AGH)
- Wewnętrzne
- Ekrany dźwiękochłonno-izolacyjne (do wnętrz budowlanych)
- Ekrany .........
- Zewnętrzne
- Ekrany akustyczno-urbanistyczne naturalne
- Ekrany betonowe
- Ekrany metalowe Ekrany przezroczyste
- Ekrany ekologiczne
Moduł VII - TŁUMIKI AKUSTYCZNE (AGH)
- Tłumiki refleksyjne (reaktywne)
- tłumiki komorowe
- tłumiki rezonatorowe
- tłumiki interferencyjne
- inne
- Tłumiki absorpcyjne
- tłumiki szczelinowe
- tłumiki komorowe
- tłumiki relaksacyjne
- inne
- Tłumiki dławiące
- tłumiki..........
Wiadomo, że utrzymanie ciągłej przydatności i aktualności bazy dla użytkowników będzie wymagało:
- bieżącej aktualizacji informacji zawartych w bazie, w szczególności w kartach katalogowych dotyczących wykazu producentów i dystrybutorów, ważności aprobat i certyfikatów, parametrów technicznych i akustycznych materiałów, wyrobów i ustrojów,
- bieżącego wprowadzania informacji o nowych materiałach, wyrobach i ustrojach, w miarę rozwoju ich produkcji i dystrybucji oraz postępu badań aprobacyjnych i certyfikacyjnych oraz dopływu informacji z krajów UE,
- usuwania zdezaktualizowanych kart katalogowych i powiadamiania o tym użytkowników bazy,
- bieżącego udoskonalania programu zarządzającego bazą, w celu tworzenia nowych możliwości informacyjnych, w miarę pojawiania się doskonalszych narzędzi informatycznych.
Na rys. 3 pokazano schemat zarządzania funkcjonowaniem bazy, jej uzupełnianiem i rozpowszechnianiem. Te dodatkowe zadania będą realizowane w ramach etapu wdrożeniowego bazy. Będą także opracowane materiały pomocnicze do projektowania i realizacji ochrony przed hałasem i drganiami.
Baza przeznaczona jest do celów badawczych, projektowych, prognozowania i realizacji ochrony przeciwhałasowej i antywibracyjnej oraz uzyskiwania informacji, umożliwiających właściwy dobór materiałów i rozwiązań do ochrony przed hałasem i drganiami. Założono odpłatne rozpowszechnianie bazy, co ma pozwolić na funkcjonowanie systemu, jego bieżącą konserwację, aktualizację i uzupełnianie danych.
Użytkownikami systemu i bazy danych mogą być urzędy i instytucje, ośrodki badawcze i projektowe mające w zakresie działania:
- projektowanie budynków i obiektów zurbanizowanych, przemysłowych oraz budownictwa ogólnego z uwzględnieniem ochrony przed hałasem i drganiami,
- ocenę i kontrolę parametrów akustycznych środowiska zurbanizowanego i rekreacji,
- nadzór nad projektowaniem i realizacją powstających obiektów,
- prace badawcze, prognostyczne i wdrożeniowe dotyczące ochrony przed hałasem i drganiami.
Data wprowadzenia 1999-08-25
III. PRZEGRODY I ICH ELEMENTY
III.03. Dachy
III.03.02. Dachy z elementów warstwowych z okładzinami metalowymi
III.03.02.02. Płyty metalplast PW8/B-U2/10
Opis:
Dach z płyt warstwowych metalplast PW8/B-U2/10 grubości 100 mm. Okładziny z blachy stalowej ocynkowanej, powlekanej, lekko profilowane grubości 0,55 mm, rdzeń z pianki poliuretanowej.
Podstawowe przeznaczenie:
Obudowa hal przemysłowych, budynków produkcyjnych i składowych, pawilonów handlowo-usługowych, obiektów gastronomicznych, tymczasowych obiektów zaplecza budów.
Schemat i widok płyty dachowej PW8/B-U2
Masa = --.- kg/m2
Wymagania normowe przyjęte za podstaw określenia parametrów akustycznych:
Dobór rozwiązania stosownie do wyznaczonej indywidualnie wymaganej izolacyjności akustycznej obudowy:
w konkretnym obiekcie.
Izolacyjność akustyczna właściwa
Wskaźnik ważony izolacyjności akustycznej właściwej Rw = 26,0 dB Widmowe wskaźniki adaptacyjne C = -2 dB Ctr = -4 dB Aprobaty i certyfikaty:
Aprobata Techniczna ITB K-2119/95 „Płyty warstwowe typu PW8/B-UI, PW8/B-U2, PW8/B-Sc"
Producent:
Metalplast-Obomiki Sp. z o.o.. ul. Łukowska 7/9. 64-600 Oborniki
Dystrybutorzy / Przedstawiciele handlowi:
Metalplast-Oborniki Sp. z o.o., ul. Łukowska 7/9, 64-600 Oborniki
Forma udostępnienia informacji:
Wg zasad, które zostaną ustalone w ramach prac wdrożeniowych.
Laboratorium, z którego pochodzą dane:
Akredytowane Laboratorium Badawcze ITB, Dział Techniczny - Laboratorium Akustyczne,
ul. Ksawerów 21
02-656 WARSZAWA
|
VI. EKRANY PRZECIWHAŁASOWE VI.02. ZEWNĘTRZNE VI.02.03. Ekrany metalowe VI.02.09.01. MIMET SA wersja Sc20
Opis:
Ekran urbanistyczny dźwiękochłonno-izolacyjny typu MIMET S.A. przeznaczony jest do stosowania przy komunikacyjnych drogowych i kolejowych, obiektach komunikacyjnych (w tym lotniczych), przemysłowych i źródłach hałasu w terenie, w celu ograniczenia przenikania hałasu do środowiska. Ekran zbudowany jest z powtarzalnych modułów o długości 4 m i szerokości 0,33 m, w skład których wchodzą:- całkowita konstrukcja nośna, ocynkowana (słupy o kształcie dwuteowym, utwierdzone w stopach fundamentowych),
- warstwowe panele ekranowe o ściankach z blachy ocynkowanej, mocowane do konstrukcji nośnej w układzie poziomym, wypełnione płytami z wełny mineralnej.
- płyty posiadają jedno obrzeże podłużne z prostokątnym wpustem, drugie - z prostokątnym piórem do połączenia na własne pióro (wersja W) lub obydwa podłużne obrzeża płyty z prostokątnym wpustem do połączenia na obce pióro -listwy drewniane zabezpieczone przed korozją biologiczną (wersja O),
- perforacja płyt 20%.Z wyżej wymienionych elementów mogą być zestawiane ekrany o dowolnej długości i wysokości (gradacją wysokości ekranów jest wielokrotność szerokości elementów panelowych).
Płyty Sc (blacha stalowa ocynkowana) stosuje się w ekranach na terenach o agresywności środowiska B i L (wg PN-70/H-04651).
Panele wypełnione są płytami z wełny mineralnej grubości 5 cm.
Parametry techniczne:
Moduły o długości 4 m i szerokości 0,33 m.
Obrzeża podłużne wykonane w dwóch wersjach:O - obydwa obrzeża modułu z prostokątnym wpustem do połączenia na obce pióro - listwy drewniane zabezpieczone przed korozja biologiczną,
W - jedno obrzeże z prostokątnym wpustem, drugie - z prostokątnym piórem do połączenia na własne pióro.Moduły wypełnione płytami z wełny mineralnej grubości 5 cm.
Schemat elementu ekranu
Przykład realizacji ekranu wraz ze schematem elementu
|
Data wprowadzenia 1999-05-05
VI. EKRANY PRZECIWHAŁASOWE VI.02. ZEWNĘTRZNE VI.02.03. Ekrany metalowe VL02.03.01. MIMET SA wersja Sc20
Współczynniki pochłaniania dźwięku i izolacyjności akustycznej
Pogłosowy współczynnik pochłaniania as
Izolacyjność akustyczna R, dB
f, Hz
| 125
| 250
| 500
| 1000
| 2000
| 4000
| ap
| 0,25
| 0,80
| 0,90
| 0,85
| 0,85
| 0,60
| R
| 15,0
| 16,0
| 26,8
| 33,9
| 33,9
| 39,6
|
Wskaźnik ważony izolacyjności akustycznej właściwej Rw = 26,0 dB Wskaźniki oceny izolacyjności akustycznej właściwej RA1 = 25 dB RA2 = 22 dB Wymagania normowe przyjęte za podstaw określenia parametrów akustycznych:
Współczynnik pochłaniania dźwięku - Metoda badania wg PN-83/B-025155 i pr PN/E 20354
Wskaźnik izolacyjności akustycznej Rw
Metoda sprawdzania: PN-83/B-021543, EN ISO 717-1, 1996
Aprobaty i certyfikaty:
APROBATA TECHNICZNA ITB: AT-15-2809/97 "Płyty MIMET do montażu ekranów przeciwhałasowych" ważna do dnia 31 grudnia 2002 r."
Producent:
MIMET S.A., ul. Żwirki i Wigury 65,43-190 Mikołów, tel: 1260-210; fax: 1260-194
Dystrybutorzy / Przedstawiciele handlowi:
MIMET S.A., ul. Żwirki i Wigury 65, 43-190 Mikołów, tel: 1260-210; fax: 1260-194
Forma udostępnienia informacji:
Wg zasad, które zostaną ustalone w ramach prac wdrożeniowych.
Laboratorium, z którego pochodzą dane:
Akredytowane Laboratorium Badawcze ITB, Dział Techniczny - Laboratorium Akustyczne, ul. Ksawerów 21, 02-656 WARSZAWA
|
PIŚMIENNICTWO
[1] Augustyńska D.:
Metody wyznaczania i badania parametrów akustycznych i aerodynamicznych tłumików wentylacyjnych i klimatyzacyjnych stosowanych w budownictwie. Prace naukowe ITB. Seria Rozprawy. Warszawa 1984
[2] Czyżewski K., Iżewska A.:
System ewidencji i baza danych źródeł hałasów, wskaźników hałasu i parametrów zabezpieczeń przeciwhałasowych dla potrzeb ochrony środowiska w obiektach budowlanych i na terenach zurbanizowanych (Kierownictwo naukowe: Prof. dr hab. inż. Jerzy Sadowski). Instytut Techniki Budowlanej, Warszawa 1992 (Opracowanie autorskie)
[3] Czyżewski K.:
Zadanie 2/SP/93 - Banki danych dotyczących zabezpieczeń akustyczno-budowlanych oraz źródeł hałasu w budynkach mieszkalnych (Kierownictwo naukowe: Prof. dr hab. inż. Jerzy Sadowski). Instytut Techniki Budowlanej, Warszawa 1993 (Opracowanie autorskie)
[4] Engel Z., Sikora J.:
Obudowy dźwiękochłonno-izolacyjne. Wydawnictwa AGH, Kraków 1989
[5] Engel Z., Sadowski J., Stawicka-Wałkowska M., Zaremba S.:
Ekrany akustyczne. Wydawnictwa Min. Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa, Instytut Mechaniki i Wibroakustyki AGH, Kraków 1990
[6] Engel Z., Menżyński M.:
Wpływ obiektów i urządzeń gazowniczych na klimat akustyczny środowiska. PIOŚ, Biblioteka Monitoringu Środowiska. Warszawa 1995
[7] Engel Z.:
Ochrona środowiska przed drganiami i hałasem. Wydawnictwa Naukowe PWN. Warszawa 1993
[8] Instrukcja ITB 293:
Projektowanie pod względem akustycznym przegród w budynkach. Instytut Techniki Budowlanej, Warszawa 1990
[9] Instrukcja ITB 338/96:
Metoda określenia emisji i imisji hałasu przemysłowego w środowisku oraz program komputerowy HPZ_95_ITB. Instytut Techniki Budowlanej, Warszawa 1996
[10] Katalog obowiązujących aprobat technicznych wg stanu na O l .01.1998. Instytut Techniki Budowlanej, Warszawa 1998.
[11] Kaczmarska-Kozłowska A.:
Metody redukcji hałasu niskoczęstotliwościowego w kabinach przemysłowych. Praca doktorska, Promotor Prof. dr hab. inż. Zbigniew Engel, Centralny Instytut Ochrc Pracy, Warszawa 1997
[12] Makarewicz G.:
Komputerowy system rejestru zagrożeń i oceny ryzyka. Międzynarodowa Konferencja Naukowa Ochrony Pracy, Uwarunkowania Prawne, Ekonomiczne i Społeczne. Toruń, 1997
[13] Makarewicz G., Zawieska W.:
Komputerowy system rejestracji zagrożeń i oceny ryzyka zawodowego oraz dokumentowania wypadków i chorób zawodowych STER. Konferencja zarządzania bezpieczeństwem i higieną pracy. Szczecin marzec 1998
[14] Mirowska M., Szczecińska J., Żuchowicz
Parametry techniczne i akustyczne materiałów, wyrobów i ustrojów dźwiękochłonnych produkowanych w Polsce. Wyd. ITB, Warszawa 1991
[15] Malecki I., Sadowski J.:
Analiza własności dźwiękochłonnych materiałów używanych w polskim budownictwie. Inżynieria i Budownictwo Nr 5/1953
[16] Mirowska M.:
Wyroby dźwiękochłonne i dźwękoizolacyjne do ochrony przed hałasem w halach przemysłowych. Bezpieczeństwo Pracy nr 2/198
(
[17] Praca zbiorowa pod red. Zbigniewa Engla:
Katalog materiałów i urządzeń chroniących środowisko przed drganiami i hałasem. MOŚZNiL, Europrojekt Sp. z o. o., Katedra Mechaniki i Wibroakustyki AGH, Kraków 1992
[18] Praca zbiorowa pod red. Zbigniew Engla, Jerzego Sadowskiego, Barbary Szudrowicz, Iwonny Żuchowicz-Wodnikowskiej:
Wytyczne projektowania ochrony przeciwhałasowej stanowisk pracy w halach przemysłowych. Wyd. CIOP, Warszawa 1990
[19] Sadowski J., Engel Z., Kucharski R., Lipowczan A., Szudrowicz B.:
Ochrona środowiska przed hałasem i wibracjami. Stan aktualny i kierunki działań. Wyd. ITB Warszawa 1992.
[20] Sadowski J.:
Akustyka architektoniczna. Wyd. PWN. Poznań - Warszawa 1976
[21] Sadowski J.:
Akustyka w urbanistyce, budownictwie i architekturze. Wyd. Arkady, Warszawa 1971
[22] Sadowski J.:
Podstawy akustyki urbanistycznej. Wyd. Arkady, Warszawa 1982
[23] Sadowski J., Szudrowicz B.:
Noiseprotection in apartments of prefabricated buildings. Współpraca Polska - USA, Contract No P-767094 P.
[24] Szudrowicz B., Michniewicz W.: Rozdz. 2 "
Akustyka Budowlana" w podręczniku Wacława Żenczykowskiego:
Budownictwo ogólne tom 3/1
Problemy fizyki budowlanej i izolacje. Wydanie piąte zmienione pod kierunkiem doc. dr inż. Zbigniewa Dziarnowskiego. Wyd. Arkady 1987, s. 128-218
[25] Szudrowicz B.:
Podstawy kształtowania izolacyjności akustycznej pomieszczeń w budynkach mieszkalnych. Wyd. ITB. Warszawa 1992
[26] Stawicka-Wałkowska M.:
Katalog przeciwhałasowych ekranów urbanistycznych. Wyd. ITB. Warszawa 1990
[27] Zadanie 03.9.22 SPR-1 Etap l.
„Opracowanie bazy danych o materiałach, wyrobach i ustrojach przeznaczonych do ochrony przed hałasem i drganiami" Sprawozdanie z realizacji 1-go punktu kontrolnego (1998). Instytut Techniki Budowlanej, Warszawa listopad 1998
[28] Zadanie 03.9.22 SPR-1 Etap 2.
„Opracowanie i przetestowanie systemu informatycznego zawierającego bazę danych o wybranych materiałach, wyrobach i ustrojach przeznaczonych do ochrony przed hałasem i drganiami posiadających aprobaty i certyfikaty krajowe i zagraniczne w tym z krajów Unii Europejskiej. Weryfikacja przez użytkowników" Sprawozdanie z realizacji Etapu II Instytut Techniki Budowlanej, Warszawa listopad 1999
[29] Żuchowicz-Wodnikowska I.:
Emisja i propagacja hałasu przemysłowego w środowisku zewnętrznym. Rozprawy i Monografie. Wyd. ITB Warszawa 1997 (w druku)
[30] Żuchowicz L:
Ustroje dźwiękochłonne płytowe i szczelinowe z tworzyw sztucznych. Wyd. ITB. Warszawa 1983