Logo CIOP CIOPMapa serwisu English version
CIOPWsteczPoziom wy¿ejCIOP
.. | Czynniki chemiczne i py³y - materia³y informacyjne | Artyku³y | Artyku³y - zagro¿enia chemiczne | Artyku³y - zagro¿enia py³owe | Artyku³y - wentylacja i klimatyzacja | Nowo¶ci wydawnicze | Bibliografia (CIOP) | Kontakt | Us³ugi | Interesuj±ce odno¶niki


Artyku³y w "Bezpieczeñstwie Pracy - Nauka i Praktyka" - zagro¿enie PY£AMI w ¶rodowisku pracy


PY£Y W ¦RODOWISKU PRACY


Znaczniki gazowe w ocenie emisji zanieczyszczeñ przenoszonych powietrzem
"BEZPIECZEÑSTWO PRACY - nauka i praktyka" 2/2009, str. 14-17

mgr in¿. Tomasz Jankowski
Centralny Instytut Ochrony Pracy - Pañstwowy Instytut Badawczy


W artykule przedstawiono za³o¿enia metody oceny emisji substancji przenoszonych powietrzem z maszyn zgodnie z zaleceniami PN-EN 1093-2. W normie tej okre¶lono sposoby postêpowania podczas wyznaczania wielko¶ci emisji zanieczyszczeñ z maszyny, w okre¶lonych warunkach pracy maszyny, z zastosowaniem metody znaczników gazowych. Zasad± metody pomiarów jest generowanie znacznika gazowego ze znanym i sta³ym strumieniem, symuluj±cym aerodynamiczne zachowanie siê rzeczywistego zanieczyszczenia, a nastêpnie na prowadzeniu pomiarów stê¿enia znacznika gazowego i rzeczywistego zanieczyszczenia w otoczeniu ¼ród³a emisji.

Zagro¿enia chemiczne i py³owe w procesach produkcji wyrobów metalowych
"BEZPIECZEÑSTWO PRACY - nauka i praktyka" 4/2008, str. 7-11

dr Ewa Gawêda
Centralny Instytut Ochrony Pracy - Pañstwowy Instytut Badawczy


W artykule przedstawiono zagadnienia dotycz±ce szkodliwych czynników chemicznych oraz py³ów wystêpuj±cych na stanowiskach produkcji wyrobów metalowych. Opisano procesy produkcyjne i materia³y stosowane do produkcji. Wskazano czynniki chemiczne, które powinny byæ przedmiotem pomiarów oraz oceny nara¿enia zawodowego w poszczególnych grupach procesów.

Smog w ¶rodowisku miejskim
"BEZPIECZEÑSTWO PRACY - nauka i praktyka" 7-8/2006, str. 20-23

mgr in¿. Ivan Makhniashvili,
doc. dr hab. Zbigniew Makles
Centralny Instytut Ochrony Pracy - Pañstwowy Instytut Badawczy


W artykule przedstawiono informacje o negatywnych oddzia³ywaniach przemys³u i transportu na sk³ad powietrza atmosferycznego w miastach oraz o przemianach fizycznych i chemicznych emitowanych zanieczyszczeñ tworz±cych swoisty stan powietrza zwany smogiem. Przedstawiono tak¿e kierunki dzia³añ zmierzaj±cych do zminimalizowania lub wyeliminowania procesów towarzysz±cych tworzeniu siê smogu w powietrzu miejskim.

Skuteczno¶æ filtracji cz±stek nanometrycznych przez materia³y filtracyjne
"BEZPIECZEÑSTWO PRACY - nauka i praktyka" 9/2005, str. 9-11

dr in¿. El¿bieta Jankowska
Centralny Instytut Ochrony Pracy - Pañstwowy Instytut Badawczy


W artykule przedstawiono wyniki badania skuteczno¶ci frakcyjnej materia³ów stosowanych w filtrach dok³adnych z grupy F (dla frakcji cz±stek od 29 do 279 nm) i w filtrze wysoko skutecznym z grupy HEPA (dla frakcji cz±stek od 32 do 225 nm). Badania przeprowadzono przy ró¿nych prêdko¶ciach przep³ywu aerozolu atmosferycznego (filtry z grupy F) i aerozolu DEHS (filtr z grupy HEPA).

Wykorzystanie metod wizualizacji przep³ywu powietrza i znaczników gazowych w badaniach rozprzestrzeniania siê zanieczyszczeñ w pomieszczeniu pracy
"BEZPIECZEÑSTWO PRACY - nauka i praktyka" 5/2005, str. 10-12

mgr in¿. Tomasz Jankowski,
dr in¿. El¿bieta Jankowska
Centralny Instytut Ochrony Pracy - Pañstwowy Instytut Badawczy


W artykule przedstawiono wyniki badañ rozprzestrzeniania siê zanieczyszczeñ powietrza w pomieszczeniu pracy z zastosowaniem wizualizacji przep³ywu powietrza oraz metody znaczników gazowych. Badania przeprowadzono przez okre¶lanie kierunków przep³ywu powietrza i stê¿eñ znacznika gazowego w strefie oddychania pracowników obs³uguj±cych stanowisko pracy, stanowi±ce ¼ród³o emisji, oraz w strefie oddychania pracownika wykonuj±cego czynno¶ci na stanowisku pracy, znajduj±cym siê w tym samym pomieszczeniu.

Azbest - nara¿enie i skutki zdrowotne
"BEZPIECZEÑSTWO PRACY - nauka i praktyka" 2/2004, str. 2-6

dr hab. Edward Wiêcek prof.. P£
Katedra In¿ynierii ¦rodowiska
Politecznika £ódzka


W artykule przedstawiono problemy zawodowej, parazawodowej i ¶rodowiskowej ekspozycji na w³ókna azbestowe. Jak wynika z badañ klinicznych i epidemiologicznych, nara¿enie na py³y azbestu jest zwi±zane z rozwojem pylicy azbestowej, raka p³uca oraz nowotworów op³ucnej i otrzewnej. W pracy przedyskutowano mo¿liwe mechanizmy tych chorób. Przedstawiono tak¿e zapadalno¶æ na azbestozale¿ne choroby zawodowe w Polsce i ryzyko nowotworowe przy ró¿nych scenariuszach nara¿enia.

Klasyfikacja typowych prac rolniczych wed³ug nara¿enia rolnika na dzia³anie py³u - zalecenia profilaktyczne
"BEZPIECZEÑSTWO PRACY - nauka i praktyka" 10/2002, str. 22-25

drn. Techn. Anna Mo³ocznik
Instytut Medycyny Wsi im. Witolda Chod¿ki


"Artyku³ przedstawia g³ówne problemy, które s± zawarte w broszurze "Klasyfikacja typowych prac rolniczych w gospodarstwach indywidualnych w zale¿no¶ci od poziomu zawodowego nara¿enia rolnika na dzia³anie py³u - zalecenia profilaktyczne". Py³ rolniczy omówiony jest w aspekcie ¼róde³ py³u, w³a¶ciwo¶ci chorobotwórczych jego sk³adników, poziomu zapylenia przy pracach rolniczych, rocznej ekspozycji rolnika na py³ w gospodarstwach o ró¿nych profilach produkcji oraz technicznej, technologicznej i zdrowotnej profilaktyki."

¦rodki ochrony zbiorowej przed zapyleniem - filtry powietrza
"BEZPIECZEÑSTWO PRACY - nauka i praktyka" 3/2002, str. 10-13

dr in¿. El¿bieta Jankowska
Centralny Instytut Ochrony Pracy


W artykule przedstawiono rolê ¶rodków ochrony zbiorowej przed zapyleniem w systemach zarz±dzania jako¶ci±, ¶rodowiskiem oraz bezpieczeñstwem i higien± pracy. Omówiono metody badania i zasady klasyfikacji filtrów powietrza (wstêpnych, dok³adnych i wysoko skutecznych) stosowanych w systemach wentylacyjnych.

Materia³y izolacyjne zawieraj±ce sztuczne w³ókna mineralne - zagro¿enia
"BEZPIECZEÑSTWO PRACY - nauka i praktyka" 3/2002, str. 17-20

dr Jan A. Krajewski,
prof. dr hab. Stanis³aw Tarkowski
Instytut Medycyny Pracy im. Prof.. Dr. med Jerzego Nofera


W pracy omówiono zagro¿enia dla zdrowia zwi±zane ze stosowaniem sztucznych w³ókien mineralnych a zw³aszcza we³ny izolacyjnej. Pracownicy zatrudnieni przy produkcji: sztucznych w³ókien mineralnych, wyrobów szczelniaj±cych oraz ich monta¿u i wymianie, nale¿± do najbardziej nara¿onych. Zgodnie z dyrektyw± 98/98/WE we³na mineralna zosta³a sklasyfikowana jako dra¿ni±ca i rakotwórcza (kategoria 3). W pracy omówiono, obowi±zuj±ce za granic± i w Polsce, procedury i przepisy prawa zapewniaj±ce bezpieczne dla zdrowia stosowanie we³ny mineralnej przy pracach izolacyjnych. Szczegó³owo przedstawiono Kodeks ILO dotycz±cy bezpiecznego stosowania we³ny izolacyjnej z syntetycznych w³ókien szklanych.

Zagro¿enie py³em kobiet w rodzinnych gospodarstwach rolniczych
"BEZPIECZEÑSTWO PRACY - nauka i praktyka" 5/2001, str. 14-16

dr n. tech. Anna Mo³ocznik
Instytut Medycyny Wsi im. W.Chod¿ki w Lublinie


Badania przeprowadzone w dziesiêciu gospodarstwach rodzinnych, prowadz±cych produkcje mieszan± wykaza³y aktywne wspó³uczestnictwo kobiet w prowadzeniu gospodarstw. Prace wykonywane przez kobiety koncentruj± siê w obrêbie obej¶cia - g³ównie obrz±dek inwentarza, w polu natomiast s± to przede wszystkim rêczne prace pielêgnacyjne oraz prace pomocnicze przy zbiorze p³odów rolnych.

Metody badania wysoko skutecznych materia³ów filtracyjnych
"BEZPIECZEÑSTWO PRACY - nauka i praktyka" 1/2001, str. 11-14

dr in¿.. El¿bieta Jankowska
Centralny Instytut Ochrony Pracy


Jednym z wa¿niejszych elementów ¶rodków ochrony zbiorowej przed zapyleniem s± filtry powietrza. Systemy oczyszczaj±ce powietrze, w zale¿no¶ci od ich przeznaczenia, s± wyposa¿one w filtry wstêpne (typu G), filtry dok³adne (typu F) i filtry wysoko skuteczne (typu HEPA i ULPA), Oczyszczanie powietrza z cz±stek drobnodyspersyjnych, najbardziej szkodliwych dla ludzi i niebezpiecznych dla wyrobów, takich jak: produkty farmaceutyczne, elektroniczne itd., zwykle wymaga zastosowania trójstopniowego systemu oczyszczania powietrza, który zawiera filtry ka¿dego z wymienionych typów.
Metody grawimetryczne, stosowane do badania skuteczno¶ci i penetracji filtrów powietrza, nie daj± informacji o liczbowym stê¿eniu i rozk³adzie wymiarowym cz±stek, co jak wiadomo jest niezbêdne do okre¶lenia szkodliwego dzia³ania py³ów (proces osadzania siê py³u w uk³adzie oddechowym cz³owieka jest uzale¿niony od wymiarów cz±stek) lub niebezpiecznego dzia³ania py³ów (jako¶æ produktu jest zdeterminowana klas± czysto¶ci pomieszczenia).
Rozwój technik pomiarowych, umo¿liwiaj±cych zliczanie cz±stek py³ów o bardzo ma³ych wymiarach, poczynaj±c ju¿ od kilku nanometrów, umo¿liwi³ podjêcie prac nad nowymi normami, w których skuteczno¶æ i penetracja, okre¶lone metod± zliczania cz±stek, bêd± podstaw± do klasyfikacji i oceny filtrów powietrza. Normy te s± opracowywane w ramach dzia³alno¶ci Europejskiego Komitetu Normalizacyjnego CEN/TC 195 Filtry do oczyszczania powietrza.
Jednym z obecnie opracowywanych projektów norm jest prEN 779, w którym s± opisane metody badania i klasyfikacji filtrów wstêpnych (bazuj±ce nadal na metodach grawimetrycznych, ze wzglêdu na niewysok± skuteczno¶æ tych filtrów) i metody badania filtrów dok³adnych metod± zliczania cz±stek, przy u¿yciu aerozolu o ¶rednim wymiarze cz±stek 0,4 mm.
Metody badania filtrów wysoko skutecznych (typu HEPA i ULPA) s± bardziej skomplikowane i wymagaj± przeprowadzenia badañ w kilku etapach. Decyzj± Europejskiego Komitetu Normalizacyjnego CEN/TC 195, podstaw± normy europejskiej EN 1822 s± metody zliczania cz±stek najbardziej penetruj±cych (MPPS) o wymiarach z zakresu 0,15-0,30 mm. W celu okre¶lenia wymiaru cz±stek najbardziej penetruj±cych (MPPS), najpierw bada siê materia³ filtracyjny zastosowany w filtrze. Nastêpnie okre¶la siê skuteczno¶ci miejscowe (przecieki) i skuteczno¶æ ca³kowit± filtru dla cz±stek MPPS. Metody badania wraz z opisem stosowanej aparatury oraz zasady klasyfikacji filtrów s± zawarte w normach europejskich.
W niniejszym artykule, który jest kontynuacj± artyku³ów wcze¶niej opublikowanych, przedstawiono szczegó³owy opis metod badania materia³ów filtracyjnych stosowanych w wysoko skutecznych filtrach powietrza typu HEPA i ULPA. (...)

Ocena higieniczna zapylenia w ¶rodowisku pracy rolnika
"BEZPIECZEÑSTWO PRACY - nauka i praktyka" 6/1999, str. 29-31

dr n. tech. Anna Mo³ocznik
Instytut Medycyny Wsi im. W.Chod¿ki w Lublinie


Higiena pracy, ³±cz±ca w sobie wszelkie dzia³ania zmierzaj±ce do ochrony pracuj±cego przed utrat± zdrowia w wyniku oddzia³ywania ró¿nych czynników zwi±zanych z charakterem pracy oraz z materialnym i spo³ecznym ¶rodowiskiem pracy, w warunkach polskich funkcjonuje w odniesieniu do stanowisk przemys³owych. Rolnicze ¶rodowisko pracy, zw³aszcza w sferze gospodarstw indywidualnych, stanowi otwarty problem higieniczny zarówno pod wzglêdem metodycznym, jak i organizacyjno-prawnym.
Py³ jest tym czynnikiem, który towarzyszy najczê¶ciej rolnikowi w jego pracy. Definicja funkcjonuj±ca w Unii Europejskiej okre¶la py³ jako dyspersyjne rozmieszczenie substancji sta³ych w powietrzu, powsta³e w wyniku procesów mechanicznych lub na skutek poruszania tej substancji. (...)

Na górê strony

Siedziba instytutu
Strona g³ównaIndeks s³ówStrona BIPCIOP