Logo CIOP CIOPMapa serwisu English version
CIOPWsteczPoziom wyżejCIOP
.. | O Centrum | Formy edukacyjne | Kadra | Baza szkoleniowa | Programy i materiały edukacyjne


Studia podyplomowe

Centralny Instytut od 1997 roku posiada uprawnienia do nadawania stopnia naukowego doktora w dziedzinie inżynierii środowiska. Z tym uprawnieniem wiąże się również możliwość samodzielnego prowadzenia studiów podyplomowych.


Od 1997 roku prowadzone są studia pn. „Bezpieczeństwo i ochrona człowieka w środowisku pracy”.


Słuchacze
Słuchaczem może być każdy absolwent szkoły wyższej, który chce pogłębić lub wzbogacić swoją wiedzę o problematykę związaną z bezpieczeństwem i ochroną człowieka w środowisku pracy. Preferowani są absolwenci studiów technicznych i przyrodniczych. Najczęściej takie studia podejmują pracownicy służby bhp lub osoby chcące przygotować się do pracy w tym obszarze, wykładowcy, nauczyciele, inspektorzy PIP, pracownicy SANEPID oraz coraz liczniej pracownicy prywatnych firm świadczących usługi w zakresie bhp.



Organizacja studiów
Studia trwają pół roku i zajmują 240 godzin. Program podzielony jest na sześć zjazdów. Każdy zjazd trwa 6 dni i jest organizowany raz w miesiącu z oderwaniem od pracy.

Program
Program studiów został tak zaprojektowany, aby orientował słuchaczy we wszystkich najważniejszych problemach z obszaru bezpieczeństwa, higieny pracy i ergonomii. Składa się z 20 modułów:



Blok tematyczny Ilość godzin zajęć dydakt.
I semestr  
1. Prawna ochrona pracy
21
2. Zarzadzanie bezpieczenstwem pracy i ryzykiem
17
3. Ergonomia
18
4. Psychofizjologiczne problemy czlowieka w srodowisku pracy
15

5. Niebezpieczne, szkodliwe i uciazliwe czynniki srodowiska pracy

  • Halas
  • Drgania mechaniczne
  • Oswietlenie pomieszczen i stanowisk pracy
  • Zagrozenia elektromagnetyczne
  • Pyly wystepujace w srodowisku pracy
  • Zagrozenie czynnikami chemicznymi w srodowisku pracy
  • Zagrozenia mechaniczne
  • Zagrozenia stwarzane przez maszyny produkcyjne
  • Energia elektryczna i elektrycznosc statyczna
  • Czynniki zagrozen biologicznych w srodowisku pracy

83

 

 

 

 

 

 

 

 

 

II semestr  
6. Transport wewnatrzzakladowy
15
7. Powazne awarie chemiczne
6
8. Zagrozenie pozarem i wybuchem
6
9. Srodki ochrony indywidualnej
15
10. Techniki komputerowe w bezpieczenstwie i higienie pracy
10
11. Ratownictwo i system pierwszej pomocy w przedsiebiorstwie
11
12. Organizacja i metodyka szkolenia oraz popularyzacja bezpieczeństwa pracy
25
13. Seminarium dyplomowe
10
Razem
252


Ocena efektów nauczania (ewaluacja), forma zakończenia studiów
Każdy moduł rozpoczyna się anonimowym testem wstępnym, którego celem jest zorientowanie wykładowców w poziomie wiedzy słuchaczy. Na koniec zajęć z każdego modułu słuchacze wypełniają test końcowy.
Studia kończą się obroną prac dyplomowych. Określenie tematu prac następuje najpóźniej na trzecim zjeździe. Dotyczą one problemów związanych z tematyką studiów. Kryterium ważnym jest ich użyteczność, możliwość praktycznego zastosowania. Akceptowane są również prace o charakterze edukacyjnym. Ocena pracy dyplomowej i suma punktów uzyskanych z testów końcowych składają się na notę związaną z ukończeniem studiów podyplomowych.
Na zakończenie studiów słuchacze otrzymują świadectwa ukończenia studiów i pamiątkowe tableau.



Badanie opinii słuchaczy
Przez cały okres trwania studiów słuchacze systematycznie oceniają dziesięć parametrów związanych z realizacją programu studiów i ich organizacją. Oceniany jest każdy moduł, każdy zjazd. Indywidualnie oceniani są wykładowcy. Najlepsi co roku otrzymują nagrodę dyrektora Instytutu.

Wykładowcy
Zajęcia prowadzi około 60 wykładowców, osób specjalizujących się w problematyce będącej przedmiotem studiów. Wykładowcy omawiają i oceniają problemy związane z przebiegiem studiów na organizowanych co roku warsztatach.

Materiały dydaktyczne
Słuchacze do każdego modułu przewidzianego programem studiów otrzymują pakiet edukacyjny, na który składa się: materiał źródłowy, poradnik dla słuchacza, kopie foliogramów lub prezentacji komputerowych przygotowanych przez wykładowców do prowadzenia zajęć oraz niezbędne materiały do prowadzenia ćwiczeń.

Autorami materiałów są wykładowcy. Oni też dbają o aktualność zawartej w nich wiedzy. Co roku ukazują się nowe wydania tych pozycji materiału źródłowego, które wymagają aktualizacji. Przed rozpoczęciem każdego modułu aktualizowane są także pozostałe części składowe pakietu edukacyjnego: poradniki i prezentacje komputerowe.

Na górę strony

Siedziba instytutu
Strona głównaIndeks słówStrona BIPCIOP