Stosowanie gazów technicznych w butlach - wybrane zagadnienia bezpieczeństwa
"BEZPIECZEŃSTWO PRACY - nauka i praktyka" 3/2008, str. 22-25
dr Małgorzata Pośniak,
doc. dr hab. Zbigniew Makles
Centralny Instytut Ochrony Pracy - Państwowy Instytut Badawczy
|
|
Prace z użyciem gazów technicznych w butlach należą do prac wyjątkowo niebezpiecznych, zagrażających zdrowiu i życiu pracownika. W zależności od rodzaju gazu zagrożenia te mogą mieć charakter toksyczny, pożarowy i wybuchowy. W artykule zaprezentowano wybrane informacje o gazach technicznych, znakowaniu butli i pojemników, bezpieczeństwie pracy, podstawach detekcji gazów oraz przepisach prawnych dotyczących gazów technicznych i obchodzenia się z nimi.
Drobnodyspersyjne cząstki metali - ocena narażenia zawodowego
"BEZPIECZEŃSTWO PRACY - nauka i praktyka" 6/2005, str. 18-20
dr Ewa Gawęda
Centralny Instytut Ochrony Pracy - Państwowy Instytut Badawczy
mgr inż. Dorota Kondej
Centralny Instytut Ochrony Pracy - Państwowy Instytut Badawczy
|
|
W artykule przedstawiono zagadnienia dotyczące występowania drobnodyspersyjnych cząstek metali w powietrzu na stanowiskach pracy, na których są prowadzone procesy z udziałem metali i ich związków. Podano przykłady procesów, w których cząstki wytwarzane są w sposób celowy oraz niepożądany. Poruszono problemy związane z przeprowadzeniem oceny narażenia zawodowego (pobieranie próbek, wartości najwyższych dopuszczalnych stężeń).
Ocena zagrożenia promieniowaniem nadfioletowym na wybranych stanowiskach pracy
"BEZPIECZEŃSTWO PRACY - nauka i praktyka" 12/2002, str. 9-12
dr inż. Agnieszka Wolska,
mgr. inż. Andrzej Pawlak
Centralny Instytut Ochrony Pracy- Państwowy Instytut Badawczy
|
|
Wartykule przedstawiono naturalne oraz sztuczne źródła promieniowania nadfioletowego oraz omówiono skutki biologiczne jakie ono wywołuje w organizmie człowieka (skóra i oczy). Podano aktualnie obowiązujące najwyższe dopuszczalne wartości skuteczne napromienienia erytemalnego i koniunktywalnego. Następnie przedstawiono wyniki pomiarów promieniowania nadfioletowego na różnych stanowiskach pracy, gdzie występuje intensywne promieniowanie nadfioletowe ze szczególnym uwzględnieniem stanowisk spawalniczych oraz dokonano oceny zagrożenia pracowników tym promieniowaniem.
Materiały kompozytowe stosowane do wytwarzania korpusów osłon spawalniczych
"BEZPIECZEŃSTWO PRACY - nauka i praktyka" 5/2001, str. 9-13
dr Zygmunt Kubacki,
mgr. inż. Adam Pościk,
mgr. inż. Grzegorz Owczarek
Centralny Instytut Ochrony Pracy
|
|
Owówiono zagadnienia związane z jakością, produkcją i normalizacją w Polsce w zakresie spawalniczych tarcz i przyłbic. Przedstawiono metody badań materiałów kompozytowych przeznaczonych do wytwarzania korpusów osłon spawalniczych oraz założenia szczegółowe dotyczące tych materiałów.
Ochrony spawalnicze oczu i twarzu nowej generacji
"BEZPIECZEŃSTWO PRACY - nauka i praktyka" 4/2001, str. 10-13
dr Zygmunt Kubacki,
mgr. inż. Adam Pościk,
mgr. inż. Grzegorz Owczarek
Centralny Instytut Ochrony Pracy
|
|
Omówiono zagrożenia oczu i twarzy występujące podczas spawania, dyrektywy nowego podejścia oraz przepisy normalizacyjne ustanowione w Unii Europejskiej i w Polsce w zakresie ochrony oczu i twarzy spawacza. Szczegółowo przedstawiono konstrukcję i dobór spawalniczych przyłbic, tarcz, kapturów i filtrów oraz szybek ochronnych.
|