|
BHP OPERATORA PODNOŚNIKOWYCH WÓZKÓW JEZDNIOWYCH
Istotnym aspektem bezpieczeństwa pracy operatorów podnośnikowych wózków jezdniowych jest ułatwienie prawidłowego określenia widzialności otoczenia, wynikającej z z wymiarów i położenia ładunku przewożonego na wózku.
Praktyczny poradnik, przedstawiony w niniejszym serwisie, dotyczący ww. problemu opracowano w ramach projektu badawczo-rozwojowego pt. „Określenie zmian widzialności otoczenia przez operatorów podnośnikowych wózków jezdniowych w aspekcie ryzyka wypadkowego” realizowanego w CIOP-PIB w latach 2008 – 2010 [10].
Celem poradnika jest ułatwienie określenia widoczności otoczenia przez operatorów podnośnikowych wózków jezdniowych wynikającej z wymiarów i położenia ładunku przewożonego na wózku oraz podanie praktycznych zaleceń i wytycznych w tym zakresie, ułatwiających zachowanie bezpieczeństwa, z uwzględnieniem wymagań krytycznych w aspekcie bezpieczeństwa w użytkowaniu wózków.
Poradnik zawiera metodę dokładną i uproszczoną wyznaczania strefy braku widoczności (potocznie zwaną strefą martwą) wynikającą z ładunku znajdującego się na wózku.
Więcej...
|
ATLAS MIAR CZŁOWIEKA. Dane do projektowania i oceny ergonomicznej - A. Gedliczka
Samochodowa technika świetlna J. Mazur, W. Żagan
[2] prEN ISO 13564-1 Powered Industrial Trucks – Test methods for verification of visibility – Part 1: Sit-on and stand-on operator trucks and variable reach trucks
[4] PN-EN ISO 7250:2005 Podstawowe pomiary ciała ludzkiego do projektowania technicznego
[5] PN-EN 12464-1:2004 Światło i oświetlenie – Oświetlenie miejsc pracy – Część 1: Miejsca pracy we wnętrzu
[6] PN-EN 12464-2:2007 Światło i oświetlenie – Oświetlenie miejsc pracy – Część 2: Miejsca pracy na zewnątrz
[9] ISO/TR 14121-2:2007 Safety of machinery – Risk assessment – Part 2: Practical guidance and examples of methods
Określenie zmian widzialności otoczenia przez operatorów podnośnikowych wózków jezdniowych w aspekcie ryzyka wypadkowego.
Antoni Saulewicz, Piotr Tomczuk, Dariusz Filipek, Dariusz Kalwasiński, Stanisław Skoniecki
Centralny Instytut Ochrony Pracy – Państwowy Instytut Badawczy
Sprawozdanie etapowe 2010 r., CIOP-PIB, Warszawa 2010
|
|