- "Narzędzia wspomagające wykonywanie zadań i procedur systemu przeciwdziałania poważnym awariom przemysłowym.
Wyniki Programu Wieloletniego (1998-2001)"
Jerzy S. Michalik, s. 2-7
- Kontrola i kształtowanie warunków pracy w polach i promieniowaniu elektromagnetycznym. Zakres częstotliwości od O Hz do 300 GHz
Jolanta Karpowicz, Krzysztof Gryz, s. 7-13
- Substancje chemiczne w przemyśle farmaceutycznym
Małgorzata Kupczewska-Dobecka, Katarzyna Konieczko, Sławomir Czerczak, s. 20-23
- Nauszniki przeciwhałasowe z regulowanym tłumieniem
Ewa Kotarbińska, Dariusz Puto, s. 24-26
- Czynnik ludzki w bezpieczeństwie pracy. Bezpieczeństwo pracy pilota.
Krzysztof Kwarecki, Krystyna Zużewicz, s. 28-29
"Narzędzia wspomagające wykonywanie zadań i procedur systemu przeciwdziałania poważnym awariom przemysłowym.
Wyniki Programu Wieloletniego (1998-2001)" Jerzy S. Michalik
Omówiono wyniki sześciu projektów badawczych wykonanych w latach 1998-2001 przez 5 jednostek naukowo-badawczych w ramach Programu Wieloletniego (b. SPR-1). Opracowane narzędzia dotyczą procedur identyfikacji i zgłoszenia obiektów niebezpiecznych, analizy oraz określania wielkości stref zagrożeń, wewnętrznych i zewnętrznych planów operacyjno-ratowniczych, systemów zintegrowanego zarządzania w zakładach niebezpiecznych oraz w obszarach przemysłowych, materiałów szkoleniowych.
Kontrola i kształtowanie warunków pracy w polach i promieniowaniu elektromagnetycznym. Zakres częstotliwości od O Hz do 300 GHz Jolanta Karpowicz, Krzysztof Gryz
W artykule omówiono nowelizację i ujednolicenie zasad ograniczania ekspozycji zawodowej w polach elektromagnetycznych z pasma od 0 Hz do 300 GHz, które weszły do stosowania 23 lipca (Dz. U. nr 4/2001, poz. 36). Wartości najwyższych dopuszczalnych natężeń (NDN) oparto na wynikach analizy dotychczas obowiązujących polskich przepisów (ustanawianych od 1972 r.), zaleceń międzynarodowych, projektów norm europejskich, przeglądu światowej literatury dotyczącej efektów biologicznych i zdrowotnych związanych z ekspozycją na pola elektromagnetyczne oraz wynikach badań krajowych.
Substancje chemiczne w przemyśle farmaceutycznym Małgorzata Kupczewska-Dobecka, Katarzyna Konieczko, Sławomir Czerczak
Przedstawiono podstawowe obowiązki producentów i dystrybutorów środków farmaceutycznych, wykorzystujących w swoim zakładzie różnorodne substancje chemiczne w świetle przepisów dotyczących substancji i preparatów chemicznych, dostosowanych do standardów prawnych UE. Istnieje konieczność sporządzania kart charakterystyki produktów niebezpiecznych oraz icn bezpłatnego udostępniania odbiorcy.
Nauszniki przeciwhałasowe z regulowanym tłumieniem Ewa Kotarbińska, Dariusz Puto
Przedstawiono właściwości akustyczne i mechaniczne opracowanego w Centralnym Instytucie Ochrony Pracy prototypu nauszników przeciwhałasowych z regulowanym tłumieniem. Omówiono zasadę działania oraz konstrukcję tych nauszników. Porównano wyniki badań własnych tłumienia dźwięku, poziomów krytycznych HML, siły docisku i ciśnienia poduszek uszczelniających opracowanego prototypu z danymi katalogowymi tych samych parametrów wzoru zagranicznego. Przedstawiono wyniki badań własnych procentowej zrozumiałości mowy w obu wymienionych wzorach nauszników z regulowanym tłumieniem.
Czynnik ludzki w bezpieczeństwie pracy. Bezpieczeństwo pracy pilota. Krzysztof Kwarecki, Krystyna Zużewicz
|