Uwarunkowania jakości życia osób z niepełnosprawnością ruchową
"BEZPIECZEŃSTWO PRACY - nauka i praktyka" 10/2011, str. 6-8
mgr Karolina Pawłowska-Cyprysiak
Centralny Instytut Ochrony Pracy - Państwowy Instytut Badawczy
|
|
Na podstawie piśmiennictwa oraz badań własnych stwierdza się, że jakość życia osób niepełnosprawnych ruchowo zależy od takich czynników jak wiek, płeć czy też aktywność zawodowa. W artykule przedstawiono wyniki badań przeprowadzonych na grupie 426 osób (wiek 18-65), które wskazują, że osoby niepełnosprawne ruchowo aktywne zawodowo mają wyższe poczucie jakości życia od osób nieaktywnych zawodowo. Kobiety lepiej niż mężczyźni oceniają swoje funkcjonowanie fizyczne. Najwyżej swoją jakość życia ocenia najmłodsza grupa wiekowa. Biorąc pod uwagę wnioski płynące z badań, podkreślić trzeba potrzebę działań na rzecz osób niepełnosprawnych ruchowo w zakresie podnoszenia jakości ich życia. Do działań takich zaliczyć należy działania szkoleniowe oraz doradcze.
Możliwości wykorzystania rzeczywistości wirtualnej do projektowania stanowisk pracy dla osób niepełnosprawnych ruchowo
"BEZPIECZEŃSTWO PRACY - nauka i praktyka" 5/2011, str. 6-8
mgr inż. Paweł Budziszewski
dr inż. Andrzej Grabowski
mgr inż. Jarosław Jankowski
mgr inż. Marcin Milanowicz
Centralny Instytut Ochrony Pracy - Państwowy Instytut Badawczy
|
|
Artykuł przedstawia metodę wykorzystania technik rzeczywistości wirtualnej podczas prowadzenia prac badawczych dotyczących osób niepełnosprawnych na stanowiskach pracy. Korzystając z symulowanego stanowiska pracy składającego się z komputerowych modeli wszystkich istotnych obiektów rzeczywistego środowiska, można ocenić możliwość wykonywania pracy przez osobę niepełnosprawną, zaproponować stosowne modyfikacje, a następnie przetestować ich zasadność oraz wpływ na wygodę i wydajność pracy. W każdym z tych etapów uczestniczy niepełnosprawny pracownik, dzięki czemu wynikowe stanowisko dostosowane jest do jego potrzeb i preferencji.
Motywacja osób niepełnosprawnych do podjęcia i utrzymywania pracy zawodowej
"BEZPIECZEŃSTWO PRACY - nauka i praktyka" 7-8/2010, str. 24-27
mgr Karolina Pawłowska
Centralny Instytut Ochrony Pracy - Państwowy Instytut Badawczy
|
|
Motywacja jest jednym z najważniejszych czynników decydujących o codziennym życiu. Dzięki niej ludzie osiągają cele zgodne z własnymi oczekiwaniami w stosunku do życia oraz do pracy. Jest ona szczególnie ważna w kontekście rehabilitacji zawodowej osób niepełnosprawnych. W artykule przedstawiono wyniki badań dotyczących motywacji osób niepełnosprawnych do podejmowania pracy.
Odczuwanie poziomu jakości życia przez osoby niepełnosprawne - przegląd wybranych badań
"BEZPIECZEŃSTWO PRACY - nauka i praktyka" 3/2009, str. 14-17
mgr Karolina Pawłowska
Centralny Instytut Ochrony Pracy - Państwowy Instytut Badawczy
|
|
Jakość życia jest aspektem funkcjonowania człowieka w dużym stopniu decydującym o jego samopoczuciu, motywacji do działań oraz otwarciu się na innych ludzi. Wieloznaczność tego pojęcia pozwala na jego szerokie rozpatrywanie, co z kolei skutkuje uwzględnianiem wielu różnorodnych czynników. W przypadku osób niepełnosprawnych jakość życia stanowi bardzo istotną kwestię. Jej wysoki poziom łączy się z chęcią działania, co jest warunkiem sukcesu szeroko pojętej rehabilitacji. Artykuł zawiera przegląd literatury poświęconej jakości życia osób niepełnosprawnych.
Systemy zatrudnienia osób niepełnosprawnych w państwach Unii Europejskiej
"BEZPIECZEŃSTWO PRACY - nauka i praktyka" 5/2003, str. 7-9
dr Tadeusz Majewski
Akademia Pedagogiki im. Marii Grzegorczewskiej
Kolegium Rehabilitacji Zawodowej i Społecznej
|
|
W artykule Autor przedstawia podstawowe zasady polityki zatrudnienia osób niepełnosprawnych określone w dokumentach Unii Europejskiej, systemy zatrudnienia osób niepełnosprawnych istniejące aktualnie w państwach UE, obowiązki i zachęty materialne dla pracodawców zatrudniających osoby niepełnosprawne.
Pomoce techniczne w rehabilitacji zawodowej osób niepełnosprawnych
"BEZPIECZEŃSTWO PRACY - nauka i praktyka" 5/2003, str. 10-12
dr n. med. Bożena Kurkus-Rozowska,
Centralny Instytut Ochrony Pracy - Państwowy Instytut Badawczy
mgr. inż. Róża Serafin
Polski Komitet Normalizacyjny
|
|
Ustanowiona w ubiegłym roku norma PN-EN ISO 9999 - Pomoce techniczne dla osób niepełnosprawnych - Klasyfikacja jest polską wersją normy europejskiej EN ISO 9999. Ustanawia ona klasyfikację pomocy technicznych dla osób niepełnosprawnych oraz stanowi podstawę do ujednolicenia systemów informacyjnych dotyczących pomocy technicznych. Norma oparta jest na podziale funkcjonalnym tych wyrobów i obejmuje wyroby użytkowane indywidualnie przez osobę niepełnosprawną we wszystkich obszarach jej życia z uwzględnieniem nowych technik i technologii. Jest również pierwszym krokiem formalnym w porządkowaniu systemu badań i atestacji pomocy technicznych dla osób niepełnosprawnych oraz oceny przydatności danego wyrobu do celów rehabilitacji.
Praca zawodowa a choroby reumatyczne
"BEZPIECZEŃSTWO PRACY - nauka i praktyka" 5/2003, str. 19-21
dr hab. med. Anna Jędryka-Góral,
lek. med. Elżbieta Łastowiecka
Centralny Instytut Ochrony Pracy - Państwowy Instytut Badawczy
|
|
W artykule przedstawiono problemy dotyczące osób aktywnych zawodowo, z rozpoznaną chorobą reumatyczną. Przybliżono czytelnikom charakter tych schorzeń oraz ich związek ze sposobem wykonywania pracy lub warunkami pracy. Wskazano konieczność profilaktyki pierwotnej i wtórnej, jak również rehabilitacji zawodowej.
Koncepcja komputerowego wspomagania dostosowywania stanowisk pracy do potrzeb osób niepełnosprawnych
"BEZPIECZEŃSTWO PRACY - nauka i praktyka" 5/2003, str. 23-25
dr inż. Ewa Górska
Politechnika Warszawska
Wydział Inżynierii Produkcji
|
|
W świetle obowiązujących przepisów, stanowiska pracy powinny być tak zorganizowane, aby istniała możliwość zatrudniania na nich osób niepełnosprawnych. W artykule przedstawiono koncepcję doboru zadań i organizowania stanowisk odpowiednio do możliwości motorycznych i percepcyjnych, jakimi dysponuje osoba z dysfunkcją narządu ruchu.
Wpływ rehabilitacji na poprawę wydolności fizycznej osób niepełnosprawnych ruchowo
"BEZPIECZEŃSTWO PRACY - nauka i praktyka" 3/2002, str. 21-25
dr n. med. Bożena Kurkus-Rozowska
Centralny Instytut Ochrony Pracy
|
|
"Dysfunkcja narządu ruchu jest obok schorzeń układu krążenia najczęstszą przyczyną niepełnosprawności w Polsce. Rehabilitacja medyczna i zawodowa, a także aktywność życiowa tych osób ma istotny wpływ na ich jakość życia oraz integrację społeczną. Wydolność fizyczna jest jednym z parametrów oceny możliwości psychofizycznych osób niepełnosprawnych ruchowo, a także może być wykładnikiem postępu prowadzonej rehabilitacji, co potwierdziły badania własne."
|