Plany działania na wypadek poważnej awarii w zakładach kategorii ZZR
Należy zwrócić uwagę na niezwykle istotną kwestię. Jednym z elementów składowych zarówno MAPP w UE, jak i PZA w Polsce jest „zwalczanie skutków awarii przemysłowej” oraz „określenie sposobów ograniczenia skutków awarii przemysłowej dla ludzi i środowiska w przypadku jej zaistnienia” (art. 252, ust. 2
POŚ). Przypomnijmy, że zapisy te dotyczą obu kategorii zakładów, tzn. zarówno ZDR, jak i ZZR.
Z przytoczonych zapisów dotyczących PZA jednoznacznie wynika, że również w zakładach kategorii ZZR muszą być opracowane plany działań na wypadek wystąpienia poważnej awarii, z tym jednak zastrzeżeniem, że nie stosuje się do nich wymagań ustalonych w rozporządzeniu MGPiPS dla wewnętrznych planów operacyjno–ratowniczych w ZDR (zakładów kategorii ZZR nie dotyczą przepisy artykułów 260 – 262 ustawy POŚ).
Różnica między wewnętrznymi planami operacyjno–ratowniczymi dla zakładów kategorii ZDR i planami działań na wypadek awarii w ZZR polega na tym, że:
- W przypadku ZDR są to odrębne dokumenty, które muszą spełniać szczególne wymagania, ustalone w przepisach dotyczących planów operacyjno-ratowniczych;
- W zakładach kategorii ZZR plany awaryjne są częścią PZA a ich zawartość, jak i całego programu zapobiegania awariom (PZA), powinna być adekwatna do wielkości zagrożeń poważnymi awariami przemysłowymi.