- Wybrane aspekty ochrony przeciwpożarowej w budynkach
Anna Bogdan, Marta Chludzińska, s. 2-5
- Czynniki biologiczne w środowisku pracy - ocena ryzyka zawodowego
Lidia Zapór, Małgorzata Gołofit-Szymczak, s. 6-9
- Odory w środowisku pracy rolnika-hodowcy. Źródła, zagrożenia, usuwanie
Zbigniew Makles, Wojciech Domański, s. 10-13
- Ocena odzieży przeznaczonej do użytkowania w strefie zagrożenia wybuchem
Agnieszka Kurczewska, s. 14-16
- Listy kontrolne do analizy stanu bezpieczeństwa w indywidualnych gospodarstwach wiejskich
Mariusz Dąbrowski, s. 17-21
- Zatrudnienie niepracownicze typu administracyjnoprawnego, ustrojowego, osób pracujących na własny rachunek i w ramach wolontariatu w aspekcie bezpieczeństwa i higieny pracy (2)
Barbara Krzyśków, s. 22-25
Wybrane aspekty ochrony przeciwpożarowej w budynkach Anna Bogdan, Marta Chludzińska
Pojawienie się pożaru w miejscach pracy stwarza ogromne niebezpieczeństwo dla wszystkich ludzi przebywających w budynku. Z jednej strony zagrażają im oparzenia wywołane przez płonące materiały i bardzo wysoką temperaturę powierzchni, z drugiej strony zdolność do ewakuacji jest często ograniczona ze względu na dym, powstający i rozprzestrzeniający się w pomieszczeniach ze znaczną prędkością, który, ze względu na dużą zawartość substancji toksycznych może doprowadzić do zaczadzenia i zatrucia. W artykule przedstawiono wybrane aspekty ochrony pracowników przed skutkami zatrucia dymem oraz wymagania, jakie powinien spełniać system wentylacji oddymiającej.
Czynniki biologiczne w środowisku pracy - ocena ryzyka zawodowego Lidia Zapór, Małgorzata Gołofit-Szymczak
"Zgodnie z rozporządzeniem ministra zdrowia w sprawie szkodliwych czynników biologicznych dla zdrowia w środowisku pracy oraz ochrony zdrowia pracowników zawodowo narażonych na te czynniki (Dz.U. nr 81/2005, poz. 716) ocena ryzyka na czynniki biologiczne powinna być przeprowadzona na podstawie wszelkich dostępnych informacji o czynniku biologicznym z uwzględnieniem grupy zagrożenia występujących czynników biologicznych, według skali 2-4, rodzaju wykonywanych przez pracownika czynności, czasu i stopnia spodziewanego narażenia, potencjalnego działania alergizującego lub toksycznego szkodliwego czynnika biologicznego, choroby, która może wystąpić w następstwie wykonywanej pracy
Odory w środowisku pracy rolnika-hodowcy. Źródła, zagrożenia, usuwanie Zbigniew Makles, Wojciech Domański
Środowisko pracy rolnika-hodowcy, nie jest wolne od zagrożeń powodowanych obecnością wielu czynników natury chemicznej, biologicznej, fizycznej. Wyjątkowo niebezpieczne są substancje chemiczne emitowane do powietrza pomieszczeń inwentarskich z materiału biologicznego : obornika, gnojówki i gnojowicy, charakteryzujące się nieprzyjemnym zapachem. W artykule wymieniono źródła powstawania i emisji substancji złowonnych, zagrożenia jakie stwarzają dla człowieka oraz sposoby ich usuwania z powietrza.
Ocena odzieży przeznaczonej do użytkowania w strefie zagrożenia wybuchem Agnieszka Kurczewska
W artykule omówiono metodę badania do pomiaru zaniku ładunku oraz uregulowania prawne i zasady oceny materiałów, a także odzieży antyelektrostatycznej przeznaczonej do użytkowania w strefie zagrożenia wybuchem.
Listy kontrolne do analizy stanu bezpieczeństwa w indywidualnych gospodarstwach wiejskich Mariusz Dąbrowski
W artykule przedstawiono kilka przykładów list kontrolnych opracowanych dla potrzeb oceny bezpieczeństwa pracy w rolnictwie. Omówiono ich zastosowanie, ograniczenia i zalety. Zaprezentowano także cele i założenia przyjęte przy opracowaniu nowych list kontrolnych przeznaczonych dla rolników indywidualnych do samokontroli w ich gospodarstwach oraz plany dotyczące rozpowszechnienia tych list w Polsce.
Zatrudnienie niepracownicze typu administracyjnoprawnego, ustrojowego, osób pracujących na własny rachunek i w ramach wolontariatu w aspekcie bezpieczeństwa i higieny pracy (2) Barbara Krzyśków
Artykuł jest drugą częścią artykułu dotyczącego ochrony w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy osób pracujących w zatrudnieniu niepracowniczym. Obejmuje on zakres ochrony bhp w zatrudnieniu typu administracyjnoprawnego i ustrojowego oraz osób wykonujących pracę w ramach prowadzenia na własny rachunek działalności gospodarczej i w ramach wolontariatu.
|