50-lecie światowego systemu informacji o bezpieczeństwie i higienie pracy CIS
"BEZPIECZEŃSTWO PRACY - nauka i praktyka" 12/2009, str. 20-22
mgr Barbara Szczepanowska
Centralny Instytut Ochrony Pracy - Państwowy Instytut Badawczy
|
|
W 2009 r. minęło 90 lat od powstania Międzynarodowej Organizacji Pracy ILO i 50 lat od utworzenia Międzynarodowego Centrum Informacji o Bezpieczeństwie i Higienie Pracy CIS oraz światowej sieci Centrów CIS, tworzącej międzynarodowy system informacji o bezpieczeństwie i higienie pracy.
W artykule przedstawiono powstanie, początki i etapy rozwoju Centrum w Genewie oraz całej sieci, a także obecne osiągnięcia i produkty. Przedstawiono także krótko działania Polskiego Krajowego Centrum CIS, którego rolę pełni od 1960 r. CIOP-PIB. Korzystanie z systemu informacji CIS umożliwia krajowym i zagranicznym teoretykom i praktykom bhp uzyskanie najnowszych, wiarygodnych informacji z tej tematyki i może pomóc w pracach nad zapewnieniem pracownikom bezpiecznych warunków pracy i ograniczaniem wypadków i chorób zawodowych.
Zasoby informacyjne witryny internetowej Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy
"BEZPIECZEŃSTWO PRACY - nauka i praktyka" 12/2009, str. 23-26
mgr inż. Agnieszka Młodzka-Stybel
Centralny Instytut Ochrony Pracy - Państwowy Instytut Badawczy
|
|
Witryna internetowa Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy stanowi ważne narzędzie upowszechniania informacji z dziedziny szeroko rozumianego bezpieczeństwa pracy, prowadzi użytkownika do europejskich oraz światowych źródeł informacji z tego obszaru. Portal wykorzystuje nowoczesne środki przekazu, zachęcające użytkowników do odwiedzania witryny.
Internetowe źródła informacji o bezpieczeństwie i zdrowiu w pracy. Witryna Health and Safety Executive (HSE)
"BEZPIECZEŃSTWO PRACY - nauka i praktyka" 12/2008, str. 11-13
mgr Barbara Szczepanowska
Centralny Instytut Ochrony Pracy - Państwowy Instytut Badawczy
|
|
Artykuł jest kontynuacją prezentacji na łamach "Bezpieczeństwa Pracy" najlepszych internetowych źródeł informacji z zakresu bezpieczeństwa i zdrowia w pracy. Zaprezentowano portal Health and Safety Executive (HSE) z Wielkiej Brytanii, który wg firmy ALEXA jest najczęściej wykorzystywany wśród europejskich rządowych portali związanych z tą tematyką. Omówiono strukturę portalu i zakres zawartych tam informacji. HSE pełni rolę Angielskiego Krajowego Centrum Informacji o BHP (CIS).
Źródła informacji o terminologii bhp oraz dziedzin pokrewnych - zastosowanie w systemach informacyjnych
"BEZPIECZEŃSTWO PRACY - nauka i praktyka" 11/2008, str. 24-27
mgr inż. Agnieszka Młodzka-Stybel
Centralny Instytut Ochrony Pracy - Państwowy Instytut Badawczy
|
|
Artykuł zawiera przegląd wybranych terminologicznych źródeł informacji, obejmujących tematykę bezpieczeństwa pracy oraz dziedzin pokrewnych.
Serwis internetowy wspomagający profilaktykę zagrożeń wibroakustycznych w środowisku pracy
"BEZPIECZEŃSTWO PRACY - nauka i praktyka" 7-8/2008, str. 18-22
mgr inż. Paweł Górski,
dr inż. Leszek Morzyński
Centralny Instytut Ochrony Pracy - Państwowy Instytut Badawczy
|
|
W artykule przedstawiono system wspomagania profilaktyki narażenia na hałas i drgania mechaniczne w środowisku pracy oparty na serwisie internetowym umieszczonym pod adresem http://www.serwis.wypadek.pl. W serwisie tym zawarto zestaw poradników i materiałów informacyjnych profilowanych pod kątem działów gospodarki o wysokim ryzyku zawodowym, jak również użyteczne narzędzia, które mogą służyć jako pomoc w planowaniu działań profilaktycznych w zakładach pracy.
Tezaurus "Bezpieczeństwo pracy i ergonomia" w systemie bibliotecznym ALEPH w Bibliotece CIOP-PIB
"BEZPIECZEŃSTWO PRACY - nauka i praktyka" 5/2008, str. 22-24
mgr Agnieszka Młodzka-Stybel
Centralny Instytut Ochrony Pracy - Państwowy Instytut Badawczy
|
|
Rozbudowa zasobów informacyjnych biblioteki CIOP-PIB stwarza konieczność doskonalenia efektywności procesów wyszukiwawczych oraz kontroli słownictwa w dziedzinie bezpieczeństwa pracy. Aplikacja testowej wersji tezaurusa w strukturze systemu wspomaga procesy dokumentowania oraz wyszukiwania informacji.
Nowa odsłona portalu internetowego Centralnego Instytutu Ochrony Pracy - Państwowego Instytutu Badawczego
"BEZPIECZEŃSTWO PRACY - nauka i praktyka" 12/2007, str. 12-15
dr inż. Małgorzata Suchecka
Centralny Instytut Ochrony Pracy - Państwowy Instytut Badawczy
|
|
W artykule przedstawiono informację o wprowadzonych w 2007 r. zmianach i kierunkach rozwoju portalu internetowego prowadzonego w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ergonomii przez Centralny Instytut Ochrony Pracy - Państwowy Instytut Badawczy. Omówiono m.in. nowe opracowania udostępnione w dziale prawnym portalu, rozwój działu BHP Info oraz serwisu przeznaczonego dla mikroprzedsiębiorstw. Według badań porównawczych światowych zasobów Internetu, portal CIOP-PIB plasuje się obecnie w czołówce europejskiej pod względem popularności, wśród narodowych internetowych źródeł wiedzy o bhp.
Internetowe źródła informacji o bhp
Doskonalenie dostępu do informacji w pracach Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy
"BEZPIECZEŃSTWO PRACY - nauka i praktyka" 10/2007, str. 22-25
mgr inż. Agnieszka Młodzka-Stybel
Centralny Instytut Ochrony Pracy - Państwowy Instytut Badawczy
|
|
W artykule przedstawiono portal internetowy Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy. Jego tworzenie, utrzymywanie i rozwój jest jednym z celów strategicznych realizowanych przez Agencję. W związku ze znacznym powiększaniem się zasobów informacyjnych witryny, konieczne było podjęcie prac prowadzących do poprawy skuteczności wyszukiwania informacji w portalu. Prace te realizowane są przez Centrum Tematyczne –
Internetowe źródła informacji o bhp
Portal National Institute for Occupational Safety and Health NIOSH, USA
"BEZPIECZEŃSTWO PRACY - nauka i praktyka" 10/2007, str. 26-29
mgr Barbara Szczepanowska
Centralny Instytut Ochrony Pracy - Państwowy Instytut Badawczy
|
|
W ramach cyklu artykułów o internetowych źródłach informacji dotyczących problematyki bezpieczeństwa i zdrowia w pracy, w tej publikacji zaprezentowano zawartość merytoryczną portalu amerykańskiego Krajowego Instytutu Bezpieczeństwa i Higieny Pracy (National Institute for Occupational Safety and Heath - NIOSH). Portal ten zawiera zarówno informacje dotyczące działalności i prowadzonych prac tego instytutu, jak też daje dostęp do wielu innych ważnych informacji z zakresu bezpieczeństwa i zdrowia w pracy oraz dziedzin pokrewnych.
Kształtowanie świadomości narażenia na hałas - interaktywne narzędzie internetowe
"BEZPIECZEŃSTWO PRACY - nauka i praktyka" 5/2007, str. 8-9
Etbin Tratnik
Ministerstwo Pracy, Rodziny i Spraw Społecznych
Republika Słowenii
|
|
Ministerstwo Pracy, Rodziny i Spraw Społecznych Republiki Słowenii opracowało narzędzie, którego celem jest poszerzanie świadomości dotyczącej narażenia na hałas. Narzędzie jest przeznaczone dla niefachowców, osób nie posiadających większej wiedzy o hałasie. Tematy obejmują informacje o hałasie, zagrożeniach w miejscu pracy, definicje istotnych parametrów hałasu, dane dotyczące interaktywnego miernika hałasu itd. Spopularyzowanie tego narzędzia ma na celu zwiększenie zainteresowania społecznego problemem ograniczania hałasu. Do prezentacji wykorzystano postać mima, który ułatwia zrozumienie tej tematyki m.in. przez. powiązanie tekstów z czynnościami fizycznymi, motywowanie użytkowników do interpretowania tekstów, a wreszcie wzmacnia efekt przez przedstawienie hałasu za pomocą jego przeciwieństwa, a mianowicie "niemej prezentacji". Z opisanym narzędziem można zapoznać się pod adresem: http://et2005.mddsz.gov.si/
|
Serwis internetowy wspomagający profilaktykę skutków narażenia na hałas i drgania w środowisku pracy
"BEZPIECZEŃSTWO PRACY - nauka i praktyka" 10/2006, str. 2-5
mgr inż. Paweł Górski,
dr inż. Grzegorz Makarewicz,
dr inż. Leszek Morzyński
Centralny Instytut Ochrony Pracy - Państwowy Instytut Badawczy
|
|
W artykule przedstawiono założenia systemu wspomagania profilaktyki narażenia na hałas i drgania mechaniczne w środowisku pracy, którego głównym elementem będzie serwis internetowy. Uzasadniając podjęcie tego zagadnienia, przedstawiono dane statystyczne dotyczące zagrożeń hałasem i drganiami mechanicznymi w środowisku pracy oraz chorób zawodowych wynikających z narażenia na te czynniki. Przedstawione w artykule informacje o zawartości istniejących już witryn internetowych dotyczących hałasu i drgań mechanicznych oraz dane dotyczące wykorzystania przez pracowników zasobów Internetu zadecydowały o przyjęciu przedstawionej w artykule formy serwisu.
"INTERNETOWE ŹRÓDŁA INFORMACJI O BHP SafeWork - witryna internetowa ILO dotycząca bezpieczeństwa i zdrowia w pracy
"BEZPIECZEŃSTWO PRACY - nauka i praktyka" 9/2006, str. 9-12
mgr Barbara Szczepanowska
Centralny Instytut Ochrony Pracy - Państwowy Instytut Badawczy
|
|
W ramach kontynuacji prezentowania internetowych źródeł informacji o bezpieczeństwie i zdrowiu w pracy, w artykule przedstawiono zawartość zamieszczonej w ramach portalu Międzynarodowej Organizacji Pracy witryny programu SafeWork, realizowanego przez dział ILO o tej samej nazwie. Witryna ta obejmuje informacje związane z bezpieczeństwem i higieną pracy, ergonomią, wypadkami i chorobami zawodowymi, różnymi rodzajami zagrożeń zawodowych w sektorach gospodarki oraz w sektorze nieformalnym, a także z wieloma innymi zagadnieniami związanymi z ochroną człowieka w procesie pracy.
Portal Centralnego Instytutu Ochrony Pracy - Państwowego Instytutu Badawczego - internetowe źródło wiedzy z zakresu bhp
"BEZPIECZEŃSTWO PRACY - nauka i praktyka" 7-8/2006, str. 36-40
dr inż. Małgorzata Suchecka
Centralny Instytut Ochrony Pracy - Państwowy Instytut Badawczy
|
|
W artykule przedstawiono obecną strukturę i merytoryczną zawartość informacyjną portalu internetowego prowadzonego w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy przez Centralny Instytut Ochrony Pracy - Państwowy Instytut Badawczy (pod głównym adresem http://www.ciop.pl/). Internet stanowi jedno z podstawowych źródeł wiedzy, jest więc bardzo istotne, aby pracownicy, zwłaszcza młodzi poznający dopiero swoje środowisko pracy, mogli tam znaleźć stosowne wskazówki, pozwalające świadomie je oceniać i kształtować pod względem bezpieczeństwa oraz skutecznie unikać skutków występujących w nim zagrożeń.
Serwis internetowy wspomagający prowadzenie analiz wypadków przy pracy
"BEZPIECZEŃSTWO PRACY - nauka i praktyka" 11/2005, str. 14-17
mgr inż. Grzegorz Dudka
Centralny Instytut Ochrony Pracy - Państwowy Instytut Badawczy
|
|
W artykule przedstawiono opis serwisu internetowego opracowanego w celu upowszechniania wiedzy o zasadach prowadzenia skutecznej prewencji wypadkowej. Serwis zawiera zarówno informacje teoretyczne dotyczące zasad rejestracji i analizy danych o wypadkach przy pracy, jak i narzędzia do praktycznego stosowania w przedsiębiorstwie.
System interaktywnej oceny ryzyka zawodowego IRYS - porażenie prądem elektrycznym (2)
"BEZPIECZEŃSTWO PRACY - nauka i praktyka" 7-8/2005, str. 6-9
mgr inż. Andrzej Biernacki,
mgr inż. Huber Karski
Centralny Instytut Ochrony Pracy - Państwowy Instytut Badawczy
|
|
System oceny ryzyka zawodowego IRYS, udostępniony na stronach internetowych Instytutu, jest prezentowany w cyklu artykułów. W tym artykule autorzy przedstawiają moduł systemu, wspomagający przeprowadzanie oceny ryzyka zawodowego związanego z porażeniem prądem elektrycznym wysokiego napięcia.
System interaktywnej oceny ryzyka zawodowego IRYS - porażenie prądem elektrycznym (1)
"BEZPIECZEŃSTWO PRACY - nauka i praktyka" 4/2005, str. 14-17
mgr inż. Andrzej Biernacki,
mgr inż. Hubert Karski
Centralny Instytut Ochrony Pracy - Państwowy Instytut Badawczy
|
|
System oceny ryzyka zawodowego związanego z porażeniem prądem elektrycznym, udostępniony na stronach internetowych Instytutu, wspomaga przeprowadzanie oceny ryzyka zawodowego związanego z występowaniem prądu elektrycznego w środowisku pracy. Prezentacja opracowanej metody zilustrowana została w pierwszej części artykułu dwoma przykładami odnoszącymi się do prądu elektrycznego niskiego napięcia.
Interaktywny system oceny ryzyka zawodowego IRYS - nowe narzędzie wspomagające działania w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy
"BEZPIECZEŃSTWO PRACY - nauka i praktyka" 2/2005, str. 14-17
mgr inż. Andrzej Biernacki
Centralny Instytut Ochrony Pracy - Państwowy Instytut Badawczy
|
|
System interaktywnej oceny ryzyka zawodowego IRYS, udostępniony na stronach internetowych Instytutu, wspomaga identyfikację zagrożeń zawodowych oraz przeprowadzanie właściwej oceny ryzyka zawodowego związanego z ich występowaniem w środowisku pracy. Narzędzie to jest przeznaczone do bezpośredniego wykorzystania przez przedsiębiorstwa, głównie małe i średnie. Jako przykład funkcjonowania systemu, w artykule zaprezentowano metodykę zaimplementowaną dla czynników chemicznych i mechanicznych.
Organizacja zasobów informacyjnych - tradycyjnych i elektronicznych w Bibliotece Centralnego Instytutu Ochrony Pracy - Państwowego Instytutu Badawczego
"BEZPIECZEŃSTWO PRACY - nauka i praktyka" 2/2005, str. 22-25
mgr Iwona Ruszecka
Centralny Instytut Ochrony Pracy - Państwowy Instytut Badawczy
|
|
Rosnące wymagania odnośnie do zakresu i aktualności informacji powodują, że tradycyjne narzędzia dostępu do niej nie wystarczają. W artykule omówiono wprowadzanie do Biblioteki CIOP-PIB systemu bibliotecznego ALEPH (Automated Library Expanable Program), który ułatwia uzyskiwanie szybkiej, aktualnej i trafnej informacji faktograficznej.
Międzynarodowe źródła informacji o bezpieczeństwie pracy. Portal internetowy i usługi informacyjne Canadian Centre of Occupational Health and Safety (CCOHS)
"BEZPIECZEŃSTWO PRACY - nauka i praktyka" 7-8/2004, str. 21-23
mgr. Barbara Szczepanowska
Centralny Instytut Ochrony Pracy - Państwowy Instytut Badawczy
|
|
"W artykule przedstawiono zawartość jednego z najważniejszych portali internetowych związanych z bezpieczeństwem pracy, opracowywanego przez Canadian Centre of Occupational Health and Safety (CCOHS). Instytucja ta udostępnia m.in. wiele baz danych i wydawnictw oraz promuje ideę bezpiecznego i zdrowego środowiska pracy, dostarczając aktualnych informacji i poradnictwa w tej dziedzinie. Centrum to pełni również rolę m.in. Kanadyjskiego Krajowego Centrum Informacji o Bezpieczeństwie i Higienie Pracy CIS.
Przedstawiono również krótko działalność tej instytucji, jej produkty i usługi informacyjne, realizowane przez nią projekty i międzynarodowe programy, w których bierze udział."
Serwis internetowy poświęcony aktywnym metodom zwalczania hałasu
"BEZPIECZEŃSTWO PRACY - nauka i praktyka" 7-8/2004, str. 26-27
mgr. inż. Paweł Górski,
dr inż. Grzegorz Makarewicz,
mgr. inż. Leszek Morzyński
Centralny Instytut Ochrony Pracy - Państwowy Instytut Badawczy
|
|
W artykule przedstawiono opis serwisu internetowego (http://www.anc.pl/) dotyczącego aktywnych metod zwalczania hałasu. Serwis zawiera zarówno informacje teoretyczne jak i zastosowania praktyczne metod aktywnych. Przeznaczony jest dla szerokiego grona odbiorców zainteresowanych nowoczesnymi metodami zwalczania hałasu.
Bezpieczeństwo i higiena pracy na stronach internetowych Centralnego Instytutu Ochrony Pracy - Państwowego Instytutu Badawczego
"BEZPIECZEŃSTWO PRACY - nauka i praktyka" 2/2004, str. 28-32
dr inż. Małgorzata Suchecka
Centralny Instytut Ochrony Pracy - Państwowy Instytut Badawczy
|
|
W artykule przedstawiono zawartość najważniejszych witryn internetowych CIOP-PIB, popularyzujących w polskich przedsiębiorstwach wiedzę z dziedziny bezpieczeństwa i higieny pracy. Serwisy są ukierunkowane na udostępnianie treści cieszących się największym zainteresowaniem użytkowników, jak zestawienia i interpretacje aktów prawnych, artykuły, broszury, ulotki, listy kontrolne oraz serwisów dedykowanych określonym grupom odbiorców, np. małym i średnim przedsiębiorstwom lub mikroprzedsiębiorstwom.
Serwis internetowy z dziedziny bhp dla polskich mikroprzedsiębiorstw
"BEZPIECZEŃSTWO PRACY - nauka i praktyka" 7-8/2003, str. 14-18
dr inż. Małgorzata Suchecka
Centralny Instytut Ochrony Pracy - Państwowy Instytut Badawczy
|
|
W artykule przedstawiono nowy serwis internetowy, opracowany w CIOP-PIB, dedykowany w szczególności polskim mikroprzedsiębiorstwom, zawierający zestawy najważniejszych informacji z dziedziny bezpieczeństwa i higieny pracy dla sektorów: budownictwa, przetwórstwa drewna i mechaniki pojazdowej.
Międzynarodowe źródła informacji o bezpieczeństwie pracy - witryna internetowa Międzynarodowego Centrum Informacji CIS
"BEZPIECZEŃSTWO PRACY - nauka i praktyka" 7-8/2003, str. 21-23
mgr. Barbara Szczepankowska
Centralny Instytut Ochrony Pracy - Państwowy Instytut Badawczy
|
|
W artykule omówiono strukturę i zawartość informacyjną portalu Międzynarodowego Centrum Informacji o Bezpieczeństwie i Higienie Pracy CIS w Genewie, działającym przy Międzynarodowym Biurze Pracy (ILO). Witryna ta zamieszczona jest w ramach portalu ILO.
Uroczyste otwarcie witryny internetowej polskiego Krajowego Punktu Centralnego Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy
"BEZPIECZEŃSTWO PRACY - nauka i praktyka" 7-8/2002, str. 2-5
mgr. Inż. Agnieszka Młodzka-Stybel
Centralny Instytut Ochrony Pracy
|
|
Artykuł informuje, że 9 lipca 2002 roku dokonano uroczystego połączenia witryny internetowej polskiego Krajowego Punktu Centralnego Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy z siecią informacyjną Agencji. Funkcję polskiego Punktu Centralnego pełni Centralny Instytut Ochrony Pracy.
Komputerowe bazy danych dostępne w Polsce jako źródła informacji o bezpieczeństwie i higienie pracy
"BEZPIECZEŃSTWO PRACY - nauka i praktyka" 4/2002, str. 7-12
mgr. Barbara Szczepanowska
Centralny Instytut Ochrony Pracy
|
|
W publikacji omówiono problemy związane z nowoczesnym nośnikiem informacji, jaki stanowi baza danych na dysku CD. Omówiono przykłady dostępnych w wybranych polskich instytucjach komputerowych baz danych z dziedziny bezpieczeństwa pracy, ergonomii i dziedzin pokrewnych, w tym bazy opracowane w Centralnym Instytucie Ochrony Pracy. Podano przykłady dokumentów zawierających opisy różnych baz danych oraz możliwości kontaktu z wymienionymi w artykule instytucjami.
Internetowa baza wiedzy dotycząca hałasu - SMOK
"BEZPIECZEŃSTWO PRACY - nauka i praktyka" 11/2001, str. 19-20
mgr. inż. Paweł Górski,
dr Grzegorz Makarewicz,
mgr. inż. Leszek Morzyński,
dr Wiktor M. Zawieska
Centralny Instytut Ochrony Pracy
|
|
"Przedstawiono bazę danych zawierającą informacje dotyczące ochrony przed hałasem. Baza ta jest nową, rozbudowaną wersją "Bazy wiedzy o hałasie" opracowanej dwa lata temu. Ma ona całkowicie zmieniony interfejs użytkownika, zgody graficznie z witryną Centralnego Instytutu Ochrony Pracy. Zaprezentowano użyteczne narzędzia dostępne za pośrednictwem sieci Internet, które mogą służyć do celów edukacyjnych. Witryna z baża jest dostępna w sieci Internet pod adresem"
System zintegrowanych baz danych z zakresu bezpieczeństwa pracy na stronach internetowych - SINDBAD
"BEZPIECZEŃSTWO PRACY - nauka i praktyka" 7-8/2001, str. 14-17
mgr. Inż. Andrzej Biernacki
Centralny Instytut Ochrony Pracy
|
|
"System informatyczny SINDBAD udostępnia informacje charakteryzujące wybrane rodzaje dokumentów w sieci Internet za pomocą tworzonych dynamicznie stron www na podstawie wpisywanych przez użytkownika systemu warunków.
Dostęp do systemu jest bezpłatny, wymaga jednak wcześniejszego zarejestrowania się użytkownika - podania danych osobowych i adresu e-mail."
|